Kannabis lailliseksi
Vieras |
/ #3993 Re: Re: Re: Re: Re: TÄYSKIELTO06.02.2013 02:15#3992: - Re: Re: Re: Re: TÄYSKIELTO "...valtion rahat syystä tai toisesta eivät koskaan riitä edes vanhusten yksinkertaisimpaankaan hoitoon tai muiden sairaiden hoitoon. Nyt pitäisi rahat sitten riittää itse aiheutettujen alkoholismin tai huumeriippuvuuden hoitoon, haloo." Jos kannabis laillistettaiisiin ja alettaisiin esim. myymään coffeeshoppien kaltaisessa paikassa voisimme kerätä verorahoja siitä ja kontrolloida sen laatua. Kannabiksesta saatua rahaa voitaisiin minun mielestä suoraan 50% käyttä terveyden huoltoon. Tällä hetkellä vain kulutamme rahaa saamatta mitään hyötyä. esim. -poliisien resursseja kuluu aivanturhaan oikeinkäyttäjien jahtaamiseen. ja ajatteleppas vielä niitä oikeus kuluja päälle tai se että normaali onglmaton ihminen menettää työpaikkansa kannabiksen takia ja joutuu työttömäksi.... työpaikan haku vaikeutuu h-merkinnän takia. -Nuoria luullaan narkomaaneiksi yhden/satunnaisen polttelu kerran jälkee ja passitetaan hoitoon.. vaikka virallinen huomautus ja vanhempien "rangaistus" riittäisi. -Katukannabiksen laatu on heikkoa esim. thc/cbd suhde on ketuillaan (tämän epäillään lisäävän psykoosi riskiä) ja kannabikseen lisätään jatkeaineita. tästä seuraa se että terveys kustannukset lisääntyvät -Rikollisjärjestöt tienaavat suuria summia helpolla (onhan kannabis maailman yleisin käytetty laiton päihde) Tästä seuraa se että rikollisjärjestyöt voimistuvat ja tämä taas tarkoittaa sitä että poliisi saa lisää töitä(resurssit kuluu).n -Laittomana kannabiksen kauttaa ajautuu ihmisiä käyttämään kovempia huumeita koska samoissa piireissä liikkuuu myös muita aineita esim. "kannabis on nyt loppu täs pari nappii " tämä taas lisää terveyskustannuksi ..... Siinä nyt muutama voisin enemmänkin luetella mutta en kirjaa nyt jaksa alkaa kirjoittamaan
"Jokainen uusi päihteiden käyttäjä on mahdollinen tuleva väärinkäyttäjä." Tämä on ihan totta mutta kun tätä lausetta alkaa miettimään niin se kyllä haisee pahasti.. Minun mielestäni ihmisillä kuuluu olla oikeus käyttää päihdettä. Lähtökohta ei minun mielestä pitäisi olla se että kielletään ihmisiä käyttämästä päihteitä vaan se että opetetaan käyttämään oikein. Muutenhan voitaisiin esim rasvasta ja sokerista sanoa samalla tavalla... "jokainen ihminen joka syö rasvaa/ sokeriaon potentiaalinen tuleva läski" Tämä lausahduksesi kuuluu kyllä jonnekkin utopistiseen absolutistien ihanne maailmaan.
"Kieltolaki oli silloin ja nyt on nyt. Alkoholin vapauduttua ryyppäämisestä on tullut julkinen- ja jokapäiväinen ongelma. Kieltolain aikana älysivät sentään ryypätä piilossa. Silti se oli monintavoin ongelma myös silloin kuin nytkin." Se että se tehtiin piilossa ei poista terveysongelmia... kyllä niitä ihmisiä sillon sielä piilossakin sokeutu (huonon laadun takia). Tämä on vähän kun lakaisisi roskat maton alle ja sen jälkeen pokkana väitttäisi että roskia ei ole olemassa.
"Jos nuorelle kannabiksen osto nyt on helppoa, niin miksi stä pitäisi vielä enemmän helpottaa. Ongelmat vain lisääntyisi." Jos nyt nuorille kannabiksen ostaminen on useasti helpompaa kuin alkoholin (luit varmaan aikasemmassa viestissä linkkini) niin miten se voisi helpottua siitä enää enempää, jos se tuotaisiin myyntiin samalla tavalla kuin alkholi? Jos kannabista saisi vain esim. sieltä coffee shopista niin pystyisimme valvomaan että kannabis ainakin olisi puhdasta ja estäisimme nuorten joutumisen (oikeiden) rikollisten kanssa tekemisiin. Jos kannabiksen hinta olisi suunniteltu järkevästi (sopivan alhainen) niin se tyrehdyttäisi rikollisjärjestöjen kannabis markkinat jolloin rikollisten myyymä huonolaatunen kannabis jäisi pois ja näin ollen myös nuorten ajautuminen rikollis kontakteihin.
"Nykyisen lain tuomat ongelmat välittäjille ja käyttäjille ovat kyllä perusteltuja, mutta tuomiot saisivat olla kovenpia ja valvonta tiukempaa, sillä kovemmat tuomiot voisivat vähentää ensikokeilua ja lisäkäytön" Lakien kiristämisen ei ole huomattu vähentävän kannabiksesta käyttöä tai tai siitä tulevia epäsuria haittoja... enneminkin päin vastoin lakien tiukentamien nostaa kannabiksen arvoa ja tätä kautta rikollisjärjestöt tienaavat enemmän... myös laatu heikkenee koska ihmiset alkavat huijjaamaan enemmän helpon rahan perässä... Toisekseen on huomattu että esim. kannabiksen dekriminalisointi ei ole lisännyt käyttöä joten sitä ei ole järkevä pitää laittomana. http://www.release.org.uk/publications/drug-decriminalisation-policies-in-practice-across-the-globe
"Todella moni ihminen on sitämieltä, että valistuksen ja kovempien tuomioiden sekä aineiden vaikeampi saanti vähentää nuorten ongelmia. Sairaalassa viimeisillään olevan narkkarin näkeminenkin varmaan auttaisi. " Tässä asiassa milipide ei ole ratkaiseva vaan tutkimustulos ja en ole vielä nähnyt missään maassa tapahtuvan kannabiksen käytön vähenevän vaikka lakeja on tehty ja tiukennettu... Voisitkin etsiä minulle linkin joka osoittaa että lakien tieukentamisella voidaan ehkäistä käyttöä tai muita ongelmia. Tuosta sairaala kommentista sen verran että tuo pelottelu valistus ei ole toimivaa sitä on jo tehty suomessa hyvin pitkään ja silti käyttäjä määrät eivät ole vähentyneet.... Minun mielestä tuo on hieman ylireagointia joka aiheuttaa lisää ongelmia jos ajattelee nuoria.. He kumminkni osaavat käyttää nettiiä ja löytävät oikeaa tietoa kannabiksesta joka osoittaa että kannabis ei ole portti muihin huumeisiin ja että se on yksi turvallisimmistä olemassa olevista päihteistä. tästä seuraa kova ristiriita valistuksen ja muualta löytyvän tiedon välille joka aiheuttaa sen etä nuoret lähinnä vaan naureskelevat tuolle pelottelulle eivätkä sitten opi niitä todellisia tarvittavia taitoja esim. kuinka käytää aikuis iällä kannabista oikein ja miksi ei ole järkevää käyttää kannabista jos aivot vielä kehittyvät.
"Nykyisten kannabiksen myyjienkin täytyy elää, ehkä ne sitten siirtyisivät myymään kovempia aineita, kun vain sen osaavat. Nykyiset kovempien aineiden myyjät saattaisivat tästä hiukan pillastua ja kilpailun lisääntyessä myynti ja houkuttelu sekä alueiden myyntioikeuksien selvittely saattaisivat muuttua todella väkivaltaiseksi agressiiviseksi." Miksi heidän tarvitsisi alkaa myymään kovempia aineita jos kannabiksen hinta vain nousisi lakien takia? tai olisiko se sitten hyvä jos tilanne olisi se että kovempien huumeiden myynnistä saisi pienemmän tuomion.... Tästähän seuraisi vain lisää terveyshaittoja ja väkivaltaa..
"Olen kuullut Portugalista. Mutta kun Portugalista poiketen meillä täällä pohjolassa on alkoholinkin kanssa tapana, että äly kankaalle, niin enpä viitsi kommentoida sen kummemmin." Portugalissa päätettiin vähentää huumeista tulevia epäsuoria haittoja ja siinä myös onnistuttiin erittäin hyvin... Se että täällä käytetään enemmän päihteitä tarkoittaa minun mielestä sitä että täällä ratkaisuja juuri tarvittaisiinkin. Joten jos ihmiset alkaisivat käyttämään kannabista niin se olisi minun mielestä parempi juttu kun juotaisiin alkoholia, siitä kumminkin lähtee muisti tulee vierotusoireita (krapula) menettää itsensä kontrollin ja lisää agressiota. Jos kannabiksellä itsesi päihdytät sammumis pisteeseen niin et varmasti tee yhtään mitään niin typerää kun kännipäissäs. todennäköisesti et menetä muistia ja heräät seuraavana aamuna ilman krapulaa/morkkista. Jos ihmiset alkaisivat käyttämään sekaisin kannabista ja alkoholia niin näkisin tämänkin positiivisena koska, he sammuisivat nopeammin ja näin ollen käyttäisivät illan aikana vähemmän yhtä vaarallisimmista päihteistä (alkoholia). On jopa tutkimuksia jotka ovat osoittaneet kannabiksen suojaaavan alkoholin neurotoksisuudelta. http://www.tusky.fi/uutiset/180-kannabis-suojaa-hermosoluja-alkoholin-neurotoksisuudelta
Minä itse olen sitä mieltä että ihmisillä tulisi oikeus käyttää päihdettä joka on tieteellisesti havaittu turvallisimmaksi päihtymis/haitta suhteeltaan. Minun mielestä on absurdia että alkoholi joka on päihteistä yksi sekottavimmasta päästä on laillinen mutta kannabis ei.
ps. Kannabiksen laillistaminen/dekriminalisointi voi kuullostaa hieman hullunkuriselta ratkaisulta mutta tämän on huomattu olevan ainut keino joka on toiminut kannabiksen/huumeiden ongelmien ja epäsuorien ongelmien vähentämisessä. Jos tiedät että jossakin on käytösssä parempi ja tehokkaampi menetelmä niin laitahan linkkiä..?
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
19955 Luotu: 20.03.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1803 Luotu: 10.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
178 Luotu: 13.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
667 Luotu: 22.03.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
171 Luotu: 13.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
155 Luotu: 13.04.2025
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
8217 Luotu: 05.02.2025
Kyöpelinvuori-munat takaisin kauppoihin
106 Luotu: 18.04.2025
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
115 Luotu: 09.04.2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
230 Luotu: 09.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
407 Luotu: 01.04.2025
Pikku-Neulamäen metsä säästettävä rakentamiselta
2847 Luotu: 05.05.2024
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
591 Luotu: 13.03.2025
Vetoomus lohen puolesta
56 Luotu: 12.04.2025
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
422 Luotu: 09.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11252 Luotu: 03.02.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
115 Luotu: 06.04.2025
Vetoomus: Ei lupaa maa-ainesten ottoon ja murskaukseen tilalla Mustinsuo RN:o 2:148 ja Hiekkanummi 5:73, Pilpalan kylässä
48 Luotu: 18.04.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
952 Luotu: 13.12.2024
Prisma Koivukylään!
174 Luotu: 10.04.2024