LINTUNEVAN PELASTAMINEN TURVETUOTANNOLTA / Help us to rescue a Lintuneva!

Heikki Hämäläinen
Vieras

/ #248 Suomalaiset kannattavat turve-energiaa

25.11.2010 08:38

"Kyselyssä 90 prosenttia vastaajista kannatti kotimaisten polttoaineiden käytön lisäämistä. Turpeen käytön lisääminen sai 69 prosentin kannatuksen.

Taloustutkimuksen toteuttamassa kyselyssä kolme neljästä vastaajasta piti riippuvuutta tuontienergiasta riskinä. Tutkimukseen vastasi yhteensä vajaa kaksi tuhatta henkilöä."

Tuo samanlainen suuntaus näkyy tässäkin adressissa. Jurva/Kurikka alueelta on vain vähän yli 100 allekirjoitusta. Kurikan väkiluku kun on 14 582 asukasta, niin saadaan vastustajien määräksi 0,89 %. Ja vaikka näitä "listoja" olisi liikkeellä useita, niin turvetuotannon vastustajien määrässä päästään vain korkeintaan muutamaan prosenttiin oman kunnan alueen väestöstä. Tässä huomataan tuo sama ilmiö kuin Taloustutkimuksenkin tutkimuksessa. Ylivoimaisesti valtaosa Suomen asukkaista on kotimaisen turvetuotannon puolesta. Kuin myös Kurikkalaiset ovat muutamaa prosenttia lukuunottamatta turvetuotannon kannalla.

Ja Kristalle kommentti siitä, kun kirjoitit seuraavaa: "jos tämä kysely on tehty esim. tuolla etelän päässä, niin totta kai kannattavat tuotantoa". Jos katsot tämän adressin tilastot-osiota, niin kuinka ollakkaan siellä loistaa Helsinki ykkösenä. Helsinkiläiset päinvastoin ovat eniten turvetuotantoa vastaan. En ymmärrä mihin argumenttiin perustat kirjoittamasi väitteen?