Turku Suomen pääkaupungiksi
Pekko Punaniska |
/ #14 Re: Re: Ei ole mitään oikaistavaa historiallista vääryyttä02.03.2018 15:38#13: Husky - Re: Ei ole mitään oikaistavaa historiallista vääryyttä Herra Hyskyn vastaus kritiikkiini kirvoitti halun tähdentää vielä muutamia näkökohtia, vaikka en näekään mitään aihetta väittelymaratoniin koskien tätä ikuisuusteemaa. En ole helsinkiläinen enkä turkulainen, joten en lähesty pääkaupunkikysymystä minkäänlaisesta kotiseuturakkaudesta kumpuavalla kiihkomielisyydellä vaan pikemminkin neutraalisti ja kiihkottomasti. En ole liion mikään historiantuntija vaan vain tavallinen yksinkertainen miekkonen, joka on joskus lukenut maamme menneisyydestä kirjan tai kaksi. Meille kehäkolmosen ulkopuolisille kansalaisille pääkaupunki edustaa välttämätöntä pahaa ja toisaalta myös kansallista käyntikorttiamme maailmalle; Helsinki-Vantaan lentokenttä on henkilöliikenteen näkökulmasta nykyään useimpien suomalaisten ja ulkomaalaisten matkaajien näkökulmasta tietysti portti Suomeen. Huskyn leikkimielinen adressi tietysti edustaa turkulaisutopioita pääkaupunkisiirrolla Turun tekemisestä väkisin vääntämällä takaisin Suomen ykköskaupungiksi, vakavassa mielessä kun status quota ei ole syytä muuttaa ja tehdä turhaa jättimäistä miljardiluokan rahareikää Suomen valtiolle. En näe joidenkin turkulaisten subjektiivisten vääryydentuntemusten muodostavan minkäälaista perustaa utooppisille projekteille. Lähes koko valtiollisen historian ajan Suomen pääkaupunkina on ollut Helsinki ja sinne se pääkaupunkius jääkin koko nähtävinä olevassa tulevaisuudessa, tarkasteltiinpa asiaa sitten vuodesta 1809 tai 1917 eteenpäin. Ja hyvä niin.
Olen hyvin tietoinen siitä, mihin Varsinais-Suomi viittaa. Käsitys maantieteellisen Suomi-kokonaisuuden muotoutumisesta oli hyvin hidas prosessi osana Ruotsin valtiota, eikä siihen ole tässä paneutua tämän enempää. Se antaa kuitenkin hyvin köykäisen perustan lähteä argumentoimaan Turun ikiaikaisesta ja kohtalonomaisesta pääkaupunkiudesta niinä Ruotsin ajan vuosisatoina, jolloin mitään suomalaista pääkaupunkia ei edes ollut olemassa. Se on hyvin ilmeinen tosiasia, vaikka turkulaismielinen historiankirjoitus tunteekin sellaiseen paikallisromanttista viehtymystä. Tällainen viehtymys voi saada pauloihinsa ammattihistorioitsijankin. Tyydyn tässä lyhyesti toteamaan, että Turun pitkästä historiasta poimitut muutamien vuosien poikkeusajat eivät minulle ja varmaan monelle muullekaan anna riittäviä perusteita pääkaupunkiväitteelle Ruotsin aikana. Myöhemmän Suomen maanitieteellisen alueen suurin ja merkittävin kaupunki Turku tietysti oli, mutta se on ratkaisevasti eri asia pääkaupunki.
Historian kulku on usein ennakoimatonta ja oikukasta, muutoksilla on tietysti usein voittajansa ja häviäjänsä. Suomen pääkaupungin asemasta kilvoiteltiin 1809-1812/1819. Turku puoltajineen kävi eittämättä rajun taiston kaupunkinsa puolesta ja hävisivät. Uuden suuriruhtinaskunnan uljuutta ja Venäjän valtaa symboloivat empirerakennukset pystytettiin sinne Vironniemelle eikä minnekään muualle. Minun tiedossani ei ole, että 1917 tai sen jälkeen olisi koskaan vakavassa mielessä keskusteltu pääkaupungin siirrosta Helsingistä, niin selvä ja ylivoimainen pääkaupunki siitä oli jo tuolloin sata vuotta sitten tullut. Suosittelen hra Huskylle erittäin lämpimästi Max Engmanin kirjaa Pitkät jäähyväiset, jossa tämä ruotii monipuolisesti Suomen ja suomalaisen identiteetin muotoutumista vuoden 1809 jälkeen raikkaalla ja silmiä avaavalla tavalla. Samalla on helppo ymmärtää sen, miksi asia oli paljon suurempi kuin yhden suomalaisaatelisen Turku-antipatiat. Kiteyttäen pitää ymmärtää Suomen nopeasti muuttunut asema parin prosentin vähemmistökansallisuutena pinta-alaltaan maailman suurimmassa ja hallinnollisilta rakenteiltaan kehittymättömässä imperiumissa, jonka monia alun perin valloitettuja alueita hallittiin paikaillisten tapojen ja hallintorakenteiden kautta. Siinä tilanteessa Turku muuttui epäilyttäväksi rajakaupungiksi, jolla oli paljoin yhteyksiä entiseen pääkaupunkiin. Suomen alueellinen hallinto haluttiin järjestää uudella tavalla lähemmäksi uutta valtakunnan pääkaupunkia Pietaria ja toisaalta myös sotilasstragisesti etäämmälle Ruotsissa ja myös Viaporin eli Suomenlinnan suojaamaksi. Turku ehti toimia muutaman vuoden eräänlaisena virkaa tekevänä Suomen pääkaupunkina, kunnes Aleksanteri I päätti uuden hallintokeskuksen sijainnista. Se oli siis osa Pietarin intreistä lähtevää äskettäin valloitetun alueen hallinnolisten asioiden uudelleenjärjestelyä.
Summa Summarum: koko asia on ollut loppuunkäsitelty jo äärimmäisen kauan. Herra Huskyäkin kismittävä asiantila kuuluu oikeastaan vaihtoehtoisen historiankulun piiriin. Selväksi suomeksi ja ehkä vähän yksinkertaistaen Turun pääkaupunkius on pelkkää jossittelua. Ymmärrän toki, kuinka kiva on ajatella, millainen megalopolis Turku tänä päivänä voisi olla, jos Aleksanteri I olisi nähnyt parhaaksi perustaa Suomen autonomisen suuriruhtinaskunnan pääkaupunki Turkuun Helsingin tai vaikkapa Hämeenlinnan tai Porvoon tai jonkin muun kandidaatin sijasta. Vastaavasti voi jossitella monia muitakin asiota Suomen ja koko maailman historiasta. Yhden unelma voi tietysti olla toisen painajainen, mutta niinhän aina käy, kun kiistellään voimakkaita tunteita nostattavista asioista. Omasta puolestani voin kuitenkin täysin sydämin huutaa kolminkertaisen eläköön Helsingille, Suomen mahtavalle ja totiselle pääkaupungille. Pysyköön se siellä iän kaiken ja Luoja suojelkoon meitä sellaisilta vallantäyteisiltä hallitusherroilta, jotka ryhtyisivät edellä mainitun kaltaisiin mahdottoman utooppisiin projekteihin, jotka vain kiristäisivät entisestäänkin meidän hallintoalamaisten verotaakkaa.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
19954 Luotu: 20.03.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1803 Luotu: 10.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
178 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
170 Luotu: 13.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
663 Luotu: 22.03.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
155 Luotu: 13.04.2025
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
8217 Luotu: 05.02.2025
Kyöpelinvuori-munat takaisin kauppoihin
106 Luotu: 18.04.2025
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
115 Luotu: 09.04.2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
229 Luotu: 09.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
407 Luotu: 01.04.2025
Pikku-Neulamäen metsä säästettävä rakentamiselta
2846 Luotu: 05.05.2024
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
591 Luotu: 13.03.2025
Vetoomus lohen puolesta
56 Luotu: 12.04.2025
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
422 Luotu: 09.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11252 Luotu: 03.02.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
115 Luotu: 06.04.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
952 Luotu: 13.12.2024
Vetoomus: Ei lupaa maa-ainesten ottoon ja murskaukseen tilalla Mustinsuo RN:o 2:148 ja Hiekkanummi 5:73, Pilpalan kylässä
35 Luotu: 18.04.2025
Prisma Koivukylään!
174 Luotu: 10.04.2024