Vanhankaupunginkoski vapaaksi
HSi |
/ #4224.09.2015 12:11MInä vähän ihmettelen tätä valtavaa uhoa ja adressia kalakantojen pelastamiseksi. Vaikuttaisi enemmänkin siltä, että padon purkua ovat ajamassa poliittista meriittiä ja julksiuutta tavoittetelevat eliittikalastajat. Miksi juuri nyt on puhjennut suorastaan angstinen tarve VKK:n padon purkamiseksi, vaikka itäisen koskihaaran serpentiirakeneet mahdollistavat jo nyt suurimman osan vaelluskalojen noususta. On luonnotonta ajatella, että kaikki kosket tässä maassa ovat profiililtaan samanlaisia ja että kaikki vaelluskalat käyttäytyvät samalla tavalla. Vaelluskalat hakeutuvat niille ominaisin uomiin, oli sitten koskematon koski tai keinotekoinen. Optimaalisiin tilanteisiin ei koskaan tulla pääsemään, vaikka olisi käytettävissä satelliittipohjainen kaukokartoitus menetelmä Vantaanjoen syväluotausta varten. Edellä esitetty topografi Vantaanjoen pohjaprofiilista nyt ja padon purkamisen jälkeen on hyvin epätarkka ja korostan, että se esittää pohjaprofiilia vain poikkileikkauksena. Topografi tulisi luoda ja esittää 3D -mallina, jotta kaikki karikot ja syvänteet tulisi näkyville. Näin myös todellinen veden pinnanlasku tulisi esiin padon purkamisen seurauksena. Oleellista on myös tarkastella Vantaanjokea kuivina jaksoina, jolloin virtaus vähenee oleellisesti ja vaarana on virtauksen mahdollinen tyrehtyminen. Tämä tarkoittaisi sitä, että ns. kuohuvaa koskea ei olisi, vaan seisovia syvänteitä. Tämä taas johtaisi niiden rehevöitymiseen. Entä muut luontoa hyödyntävät eläimet? Vesivarantojen alenema vaikuttaa moniin eliölajeihin ts. koko biodiversiteetti tulisi muuttumaan aivan toisenlaiseksi. Liuonto on valitettavasti sellainen, että jos siihen kajoaa tavalla tai toisella, sitä ei koskaan enää saa palautettua entiselleen!
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
2169 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1189 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
554 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
491 Luotu: 28.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1038 Luotu: 24.11.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1044 Luotu: 19.01.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68417 Luotu: 15.02.2024
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12546 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2837 Luotu: 01.12.2024
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
169 Luotu: 26.01.2025
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
72 Luotu: 03.02.2025
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
52 Luotu: 01.02.2025
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
140 Luotu: 28.01.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101743 Luotu: 27.09.2024
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
844 Luotu: 14.01.2025
Emme halua Harjavalta-Nakkila alueelle TUULIVOIMALOITA!
606 Luotu: 21.10.2021
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
262 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
535 Luotu: 13.12.2024
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
270 Luotu: 16.12.2024