Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Tietoa vihreillekin |
/ #38020 Re: EIVÄT "HOMOSTELE"06.07.2014 21:20Antti Alfthan kirjoitti niin hyvän ja tärkeän kommentin 31.7.2012 klo 16.13, että siinä on tosi hyödyllistä tietoa ihan kaikille, ihan kaikille!
"Otto Lehdolle ei pidä antaa koiraa. Ei siksi, että epäilisin hänen pyrkimyksiään, mutta nuori mies ei ymmärrä paljoakaan eläinten käyttäytymisestä. Koira ei ole ihminen. Kun koira "nylkyttää", pyrkimys ei ole seksuaaliseen aktiin. Koiralla on kiima-ajat, ja vain silloin sillä on k.o. "haluja" - yleensä toisiin koiriin. Tuo "nylkyttäminen" on alistamisele. Jos koira "nylkyttää" ruokakuppiaan tai naapurin koipea, kyseessä ei ole myöntymys, ei liioin pyrkimys suvunjatkamisaktiin naapurin kanssa. Ja, keskenään "nylkyttävät" uroskoirat EIVÄT "HOMOSTELE". Ne järjestävät sosiaalisia suhteitaan. Hierarkiaa. Otto voi mennä ruokakupilleen. Koira ei halua sukupuolista kanssakäymistä ihmisen kanssa. Ei missään olosuhteissa. Se voidaan opettaa temppuihin, mutta silloin suhde on isännän suhde (alistettuun) koiraan. Koira voi nauttia autoilusta, ulkoilusta, uimisesta, syömisestä erittäinkin - mutta ei häiriintyneen ihmisen pyrkimyksistä pakottaa se parittelun tapaiseen ihmisen kanssa. Tarvittaneen eläinsuojelulain korjausta "ottomanian" varalta."
Tuossa edellä on itsellenikin paljon uutta tietoa, jota en aiemmin tiennyt minäkään (koiria pelkäävänä ihmisenä). Nähdäkseni tuolle kannanotolle oli tarvetta, koska Otto Lehdon yksi aiempi kommentti 31.7.2012 klo 15.15 oli seuraavanlainen: "Joko eläin ymmärtää tai ei ymmärrä. Jos se ei ymmärrä, ja seksi ihmisen kanssa ei muuten vahingoita eläimen elämää, niin en näe asiassa ongelmaa. Jos eläin taas ymmärtää, niin silloin täytyy katsoa hyväksyykö eläin vai ei. Jos eläin hyväksyy, niin en näe asiassa ongelmaa. Jos eläin ei hyväksy, niin eläinsuojelulainsäädäntö voi tulla väliin (kommentti jatkuu)."
JÄLKIVIISAUS ja -viisastelu on turhaa, mutta itselleni tuli mieleen se seikka, ettei eläimiinsekaantuminen ole mahdollisten äkkitilanteiden vuoksikaan turvallista ihmiselle (eläinkin voi satuttaa ihmistä puremalla tai muulla tavalla).
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
868 Luotu: 22.03.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
186 Luotu: 13.04.2025
Vetoomus: Ei lupaa maa-ainesten ottoon ja murskaukseen tilalla Mustinsuo RN:o 2:148 ja Hiekkanummi 5:73, Pilpalan kylässä
181 Luotu: 18.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
181 Luotu: 13.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
19981 Luotu: 20.03.2025
Kyöpelivuori-munat takaisin kauppoihin
171 Luotu: 18.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
165 Luotu: 13.04.2025
Vetoomus lohen puolesta
86 Luotu: 12.04.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1809 Luotu: 10.04.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2336 Luotu: 15.07.2023
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
600 Luotu: 13.03.2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
236 Luotu: 09.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11260 Luotu: 03.02.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
407 Luotu: 01.04.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
122 Luotu: 06.04.2025
Pikku-Neulamäen metsä säästettävä rakentamiselta
2847 Luotu: 05.05.2024
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
444 Luotu: 09.04.2025
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
119 Luotu: 09.04.2025
Kangasalan Saarikylientien loppuosan päällystäminen
32 Luotu: 15.04.2025
Prisma Koivukylään!
175 Luotu: 10.04.2024