KISKOBUSSI/TAAJAMAJUNA Pysäkit suinula ruutana ja kla asema


Vieras

#1

23.08.2014 07:50

Havisevalle kanssa seisake.

Vieras

#2

23.08.2014 08:58

Hyvä hyvä!!!

Vieras

#3

24.08.2014 07:05

Voisiko adressin tekstin muotoilla selkeämmäksi. Voisi houkuttaa enemmän allekirjoituksia, jos adressitekstistä selviäisi, miksi pitäisi allekirjoittaa.

Japi

#4 Seisakkeet..

25.08.2014 18:57

Tarvii odottaa että joku kilpailija tulee alalle, jonka jälkeen voi toivoa näitä pysähdyksiä. VR ajoi aikanaan alas reitin. Muuttamalla aikataulut niin ettei enään ennen tasaa ehtinyt työpaikoille kaupunkiin vaan juna oli hiukan tasan jälkeen Tpe asemalla. Jonka jälkeen liikenne lopetettiin "kannattamattomana" jonkin ajan jälkeen.  Ennen aikataulu muutosta junan käyttöaste oli noin 85%

P-paikka

#5 Aikataulu ja liittymät

27.08.2014 19:43

Käyttöaste riippunee tosiaan paljon aikatauluista. Mutta myös siitä, löytyykö seisakkeiden läheisyydestä maksuttomia parkkipaikkoja. Kaikki eivät kuitenkaan asu pysäkin välittömässä läheisyydessä tai edes kävelymatkan päässä.

Käyn työn vuoksi Helsingissä lähes viikottain, ja toki jättäisin auton mielummin parkkiin Kangasalan aseman seisakkeelle tai vaikka Ruutanan seisakkeelle jos parkki olisi ilmainen. Sama juttu aikataulujen kanssa, mikäli aikataulut sopisivat niin ettei Treen asemalla tarvitse tuntia odotella. Bussin aikataulut oli ainakin ennen (juu en ole tutkinut vielä uusia aikatauluja...) sen verran kireät suhteessa junien aikatauluihin, ettei matkaa arvannut bussin varaan laskea. Sama juttu tottakai myös työmatkaliikenteen osalta.

Kiskobusseja täytyisi kulkea riittävän tiuhaan ja sellaisella aikataululla että se palvelisi opiskelijoita ja työmatkaliikennettä. Ja sitten tullaan taas siihen käyttöasteeseen, minkä verran matkustajia riittää miten moneen junaan.