Tutkintapyyntö Kilpailuvirastolle SKL ry:n toiminnasta

Kommentoitu viesti

Timjami

#178 Re: Re: Re: Voisiko joku vastata

29.11.2011 13:15

#175: ALL - Re: Re: Voisiko joku vastata

Tässä se 1. kohta - mikähän tässä mättää tai on kohtuutonta?

Kasvattajasitoumus, Hyväksytty SKL-FKK:n valtuustossa 30.05.2010 ja tarkennettu 20.11.2010. Astuu voimaan 01.01.2011.

Sitoudun koiranpidossani ja koirankasvatuksessani noudattamaan seuraavia Suomen Kennelliiton määrittelemiä periaatteita, jotka samalla ovat edellytyksenä kennelnimen saamiseksi.

1. Hyväksyn liiton tarkoituksen, joka on seuraava:

Suomen Kennelliiton tarkoituksena on edistää puhdasrotuisten koirien kasvattamista ja käyttöä. Lisäksi Kennelliitto edistää terveiden ja hyväluonteisten, käyttöominaisuuksiltaan, rakenteeltaan ja ulkomuodoltaan rodunomaisten koirien kasvattamista. Liitto edistää myös koirien hyvinvointia sekä koiranpidon edellytyksiä.

Olen selvillä siitä, että Kennelliiton säännöt, ohjeet (erityisesti koirarekisteriohje) ja määräykset koskevat minua.


 

Vastaukset

all

#179 Re: Re: Re: Re: Voisiko joku vastata

2011-11-29 13:37:50

#178: Timjami - Re: Re: Re: Voisiko joku vastata

Ähhhhh... No siis juuri tuo että Kennelliiton säännöt, ohjeet (erityisesti koirarekisteriohje) ja määräykset koskevat minua. KUN NE SÄÄNNÖT JA OHJEET MUUTTUVAT ja allekirjoituksen otetaan vain yhden kerran. Allekirjoitettuani sitoumuksen sitoudun siis kaikkeen mitä ikinä Kennelliitto haluaa, vaikka se olisi tulevaisuudessa minun arvomaailmani ja näkemysteni vastaista.

Enkä löytänyt vielä ohjetta miten se sitoumus voidaan perua. Vai sitoudutaanko siihen nyt ikuiseksi ajoiksi?

 


Vieras

#180 Re: Re: Re: Re: Voisiko joku vastata

2011-11-29 13:39:32

#178: Timjami - Re: Re: Re: Voisiko joku vastata

Ja tässä Kennelliiton säännöistä

34 §  Jos henkilöjäsen tai jäsenyhdistys kennel- tai harrastustoiminnassaan taikka muussa koiraan liittyvässä toiminnassaan toimii lain tai Kennelliiton tarkoitusperien tai Suomen Kennelliitto – Finska Kennelklubben ry:n antidopingsäännön vastaisesti tai toimii toistuvasti Kennelliiton sääntöjen, ohjeiden tai määräysten tai kurinpitolautakunnan päätösten vastaisesti, jäsen tai jäsenyhdistys voidaan erottaa määräajaksi tai lopullisesti. Mikäli asianhaarat ovat lieventävät, voidaan seuraamukseksi antaa varoitus. Erottamisen ja varoituksen lisäksi voidaan antaa yksi tai useampi lisäseuraamus.

Myös Kennelliittoon kuulumattomalle henkilölle voidaan antaa kielto määrättynä aikana tai kokonaan osallistua Kennelliiton järjestämiin tai hyväksymiin näyttelyihin tai kokeisiin tai rekisteröidä kasvattamiaan pentuja Kennelliiton pitämään rekisteriin.

----

Kurinpitoseuraamusta koskeva päätös voidaan julkaista Koiramme–lehdessä. Hallitus tekee päätöksen julkaisemisesta.

 

Jos tätä Kennelliiton sääntöjen pykälää ei voi hyväksyä, niin parempi sitten erota liitosta ja olla allekirjoittamatta kasvattajasitoumusta.

Jos pykälä olisi lainvastainen kuten täällä jotkut on väittäneet, sitä ei olisi Patentti- ja rekisterihallituksen tarkastuksessa hyväksytty.