Stop! Autoilijoiden kuritukselle -kansalaisvetoomus

Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana

#20817

Stop,autoilijoiden kuritukselle!

Harri Mäenpää (Pietarsaari, 16.03.2021)

#20828

Koittakaa nyt saada, joku järki tähän hommaan tai tämäkin (minä) kuljetusalanyrittäjä saa laittaa pillit pussiin ja mennä kortistoon!!

Niklas Hornborg (Kirkkonummi, 16.03.2021)

#20855

Järki hoi äly älä jätä

Allan Lindeman (Pori, 16.03.2021)

#20867

Haja-asutus alueilla ei pääse liikkumaan eläkeläinen lainkaan. Oman auton käyttö tulee niin kalliiksi ettei rahat riitä, eikä yleisiä kulkuneuvoja kulje. Jos on terveyskeskukseen jo 50km eikä sinne pääse millään. Kelastasi maksaa 50€omavastuu. Niin ei voi hoitaa itseään eikä asioitaan.

Aila Vilminko (Siikalatva, 16.03.2021)

#20874

terkkuja vaa

iisakki turve (kuhmoinen, 16.03.2021)

#20889

Täältä Kiuruveden Syrjä kyliltä ei vaan onnistu julkisilla kulkeminen keskustaan 25 kilometriä. Julkinen kulkee vain koulu aikoina kesällä ei lainkaan ja lähimmälle pysäkille 5 kilometrin kävely. Hankala 7 lapsen kanssa lähteä kulkemaan. Oma auto välttämättömyys va jos vielä verotus ja poltto aineen hinta nousee ni kai täällä on sit kuoltava nälkään.

Toni Vartiainen (Kiuruvesi, 16.03.2021)

#20905

Itselläni ei nyt ole autoa johtuu taloudellisesta tilanteesta. Olen kyllä autoillut yli miljoona kilometrejä. Eli tiedän mitä autoilu maksaa.

Atte Tarjanne (Pirkkala, 16.03.2021)

#20909

kaikki eivät halua asua kaupunkikeskuksissa kuten vihervasserikommarit toivovat. Mikäli te ette kehitä julkista liikennettä siten että se palvelee tasavertaisesti kaikkia kansalaisia on auto pakollinen suomessa! koittakaa päättäjät ymmärtää että meillä ei ole valtion autoa jota käyttää vapaasti.

Päivi Hakala (Espoo, 16.03.2021)

#20915

Nyt järki käteen

Markku Miettinen (Lappeenranta, 16.03.2021)

#20928

Täältä Suomesta verotetaan kaikki pois.

Jari Haataja (Veneheitto, 16.03.2021)

#20932

Asun suomen pohjoisemmassa kunnassa ja täällä on pakko liikkua omalla autolla kun välimatkat on pitkiä. Polttoaineet muutenkin maksaa täällä paljon enemmän kuin etelässä ja jos ne vielä nousee niin ei ole varaa käydä edes kaupassa....

Sirpa Moisio-Suikka (Utsjoki, 16.03.2021)

#20946

Hybriidi ok. Täyssähköauto ei sovellu pitkille matkoille
Malttia päätöksentekoon

Matti Varvikko (Espoo, 16.03.2021)

#20969

Sähköautojen lobbaaminen on ollut voimakasta ja sähköautoja pidetään ympäristöystävällisempinä niin EU kuin Suomen poliittisissa päätöksissä. Kuitenkin tiedetään että sähköautojen akuston valmistamiseen liittyy paljon ongelmia eettisiä kuin saastuttavia niin raaka-aineen saannin osalta kuin itse valmistusprosessissa. Tämän lisäksi sähkön tuotannossa on paljon ongelimia ja sitä joudutaan tuottamaan epäpuhtaasti mm. kivihiilellä. Sähköautojen lisääntymisen myötä sähkön tarve myös lisääntyy ja sitä ennen pitäisi ratkaista kuinka sähkö pystytään tuottamaan lisää luontoarvoja kunnioittaen puhtaasti. Lisääntyvä sähkön kulutus tuo ongelmia myös sähköinfralle, toimituskapasiteettia pitää kasvattaa ja pistokkeita joista ladata sähköautoja täytyy tuoda kaikkin taloyhtiöihin ym. Sähköhypridiautot taasen ovat oma lukunsa, niillä on akuston osalta samat ongelmat valmistuksessa ja saatava hyöty puhtauden osalta hyvin kyseenalaista. Nämä ovat välivaiheen autoja joilla voidaan ajaa täysin fossiilisilla ja kulutus vai kasvaa kun mukana kuljetetaan painaavaa akustoa, sähkömoottoria ym. sähköautotekniikkaan liittyvää lisäkuormaa. Ja vaikka ajaisinki sähköllä niin paljon kuin mahdollista niin useimmilla autoilijoilla polttomoottorilla ajetaan suurin osa ajoista akuston ollessa tyhjänä mm. matka-ajossa. Se mitä pitäisi tukea voimakkasti on biokaasutuotanto ja biojakeluverkosto siitä on paljon hyötyä ja suorat luontoystävälliset vaikutukset. Tämän lisäksi vähintää hybridiautoilta tuet pois, ne on myönnetty väärin co2 laskelmin ym perustein ja ohjata ne kaasuautojen tukemiseen. Kaasuautoilta käyttövoimavero pois ja kunnon tuet alentaamaan kaasuautojen ostohintaa. Tämän lisäksi korotetaan maakaasun hintaa ja tuetaan biokaasun hintaa niin kuluttajat valitsevat automaattisesti edullisemman biokaasun tankatessa.

Mika Niiniaho (Joutsa, 16.03.2021)

#20979

Järki käteen. Talous nousuun.

Joni Kuusinen (Lahti, 16.03.2021)



Maksullinen mainonta

Mainostamme tätä adressia 3000 ihmiselle.

Lisätietoja…