MLL:n lastenhoitoapu Porvooseen

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Uuden Porvoon yhdistys jätti kunnallisaloitteen Porvoon kaupungille lokakuussa 2009. Yhdistys esitti kaupungille, että kaupunki tukisi MLL:n tilapäisen lastenhoitoavun välittämisistä, jotta tämä palvelu saataisiin myös Porvooseen.

Porvoossa asuvilla lapsiperheillä on suuri tarve tilapäisen lapsenhoitoavun saamiseen. Monella omat tukiverkostot ovat hyvin rajalliset tai niitä ei ole. Tilapäisen lapsenhoitoavun saaminen auttaisi niin arjen ja yllättävien tilanteiden hoitamista kuin myös tukisi vanhempien jaksamista. Mannerheimin lastensuojeluliiton Uuden Porvoon yhdistys on saanut runsaasti yhteydenottoja asiaan liittyen ja Uudenmaan piiri on myös havainnut toiminnan välttämättömän tarpeen.

Sosiaali- ja terveystoimen vastineessa todetaan, että "MLL:n lastenhoitotoiminta täydentäisi kunnan palveluja lapsiperheiden hyvinvoinnin tukemisessa. Kaupungin taloustilanne ei mahdollista uuden toiminnan aloittamista eikä nykyisen toiminnan laajentamista. Valitettavasti on todettava, ettei sosiaali- ja terveystoimella ole mahdollisuuksia tukea MLL:n aloitetta tämän taloussuunnitelman aikajänteellä”.

Kotiin saatava lastenhoitoapu kuuluu ehkäiseviin lastensuojelu- ja perhepalveluihin ja se tukee vanhempana jaksamista. Porvoon kaupunki ei tällä hetkellä pysty tätä palvelua tarjoamaan lapsiperheilleen, joten toiminta olisi myös kaupungin uuden hyväksytyn strategian mukaista. Strategiassa todetaan, että "tehostetaan yhteistyötä kolmannen sektorin kanssa, jos kolmannen sektorin palvelut täydentävät selkeästi kaupungin omaa palvelutuotantoa. Kaupunki voi tukea kolmannen sektorin palvelua, kun se luopuu omasta palvelutuotannosta joko kokonaan tai osittain." Lapsiperheiden kotiavun tarjoaminen sekä ennalta ehkäisevä lastensuojelutyö ovat sosiaalihuoltolain 17 §:n ja lastensuojelulain 2 ja 36 §:n mukaan kunnan tehtäviä.

Myös kaupunginvaltuutettu Marja Nurme (Kesk.) jätti 24.9.2010 valtuustoaloitteen ”Lapsiperheiden tukemiseksi tilapäistä lastenhoitoapua”. Aloitteessa mm. vedotaan siihen, että juuri päivitetyn Porvoon lastensuojelusuunnitelman yhtenä toimenpide-ehdotuksena on  lapsiperheiden kotipalvelun lisääminen ja että kolmannen sektorin palveluiden hyödyntäminen on kaupungin voimassaolevan strategian mukaista. Marja Nurme esittää, että vuoden 2011 talousarvioon varataan 10 000 euroa Mannerheimin Lastensuojeluliiton lastenhoitopalvelun aloittamiseen ja ylläpitämiseen

Auta meitä saamaan MLL:n lastenhoitoapu Porvooseen ja allekirjoita adressi. Jokainen nimi vie asiaa eteenpäin ja joukossa on voimaa.


Tuestasi lämpimästi kiittäen,

MLL Uuden Porvoon yhdistys
Yhdistyksen webbisivut


Outi Lankia, MLL Uuden Porvoon yhdistys    Ota yhteyttä adressin tekijään