Puolueita kohdeltava tasa-arvoisesti

Aune Mänttäri
Vieras

/ #31 EU-Lainsäädäntö suojelee syrjintää-Valta on päätöksen tekijällä!

19.01.2011 18:25

TV:n vaalilähetykset ja muut ajankohtaiset- yhteiskunnalliset- puoluepoliittiset ohjelmat ovat yleistyneet television näkyvyyden myötä.
Tästä kehityksestä on esimerkkinä, että uutislähetykset tuotetaan ympäri vuorokauden puolentunnin välein radiossa monella kanavalla. TV-lähetykset klo 6.00 jälkeen aamulla myös puolentunnin välein.

Uutis tulvan voimalla ajetaan ihmisten
a i v o i h i n mielikuvat joilla puoluevaltaa hallitaan.

Vaalilähetykset laajentuivat 1960 luvulla ne olivat katsotumpia kuin silloiset presidentin kutsut.
Minun mielestäni sanaharkkaa tuli ainoastaan toimittajien kanssa jotka olivat koulutettu syrjivään ja pimentävään taktiikkaan lähetysten aikana.

1970 luku oli mielestäni parasta tasa-arvo kehityksen aikaa. Siihen aikaan sopi myöskin hyvin yhteinen puoluepoliittinen julkinen esiintyminen ja keskustelu sillä muutoinkin tuona aikana hyväksyttiin ja säädettiin sosiaalisia oloja ja perusoikeuksia koskevaa lainsäädäntöä.
Tasa-arvo ei tuolloin ollu "kirosana" kuten demokratian muututtua nyt tarkoituksenmukaisuus-puolue-politiikaksi asianlaita on.
Denokratiaa laajennettiin 1980 luvulla niin, että käytäntöön otettiin alueelliset TV-vaalitentit.
Suomen lait perustuslakeja myoten ovat muutettu EU-direktiivien vaatimaan muotoon.
EU:n ei ole entiseen Suomeen verrattava oikeusvaltio.
Meppiemme ääni ei ole edes kärpäsen surinan veroista EU:ssa siellä missa asioistamme päätetään.