VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Vieras |
/ #3893 Re: Re: Re: Re:30.05.2012 20:31#3890: metsästäjänainen - Re: Re: Re: En ole näitä juttuja paljon kelannut. Sano mulle metsästäjänainen mihin tarvitsen sinun koiraasi, sinun metsästysharrastustasi ja mikä tekee sinusta mielipiteilläsi minua paremman ihmisen. En tarvitse sun koiraa ja harrastusta mihinkään, en tarvitsae susia rahallisesti - kummankin rahallinen hyöty on nolla. Hirvestys kyllä veronmaksavalle on kallis harrastus, tuskin sä sitä ymmärrät.
Kumpi liha sinun mielestäsi on ekompaa tehotuotettu jauheliha vai helsinkiläismetsästäjän kaatama hirvenliha jostain Jyväskylän pohjoispuolelta tai Kainuusta jonne se on survassut autolla hirvestämään - luomua(mikä on vitsi)
Mikä tekee riistalihasta luomua, ei mikään sanon minä. Mene ampumaan noita Talvivaaran myrkkysorsia tai missä tahansa jätelammikoissa kasvaneita sorsia ja puhu ekolihasta. Luomua ei ole muuten tonnikaupalla porkkanalla syötetyt kauriitkaan, eikä jumalauta siinä kaivetussa kuopassa ruokitut pullasorsatkaan.
Kaiken kaikkiaan se on hauska nähdä kun luonnosta todella kauas iratautuneet selittävät tätä perusbiologiaa ja luonnonlihan eettisyyttä kun oma ajatus ja uskomukset eivät salli mitään muuta näkökulmaa.
Se missä susiensuojelijat asuvat ei ole mikään hyvä pointti keskustelun lähtökohdaksi, Helsingissä asuu kaikista Suomen kunnista eniten metsästäjiä. Adressin tekijä asuu kaupungissa, metsästäjäliiton puheenjohtaja pääkaupunkiseudulla. Taajamasusi ry:n johtohenkilöt Turun seudulla.
Susiviha siis on kaupunkilaisten pikkusieluinen harrastus. Toinen ongelma poronhoitajat, jotka kuppaavat veroja maksavalta kansalta vuosikymmenten saatossa harrastukseen enemmän kuin Kreikkalaiset dekut ovat ikinä keksineet velottaa.
Kumpi on kalliimpaa, hirvi- vai susiaita metriltä ja paljonko niihin on upotettu rahaa?
Mikä osuus metsästäjänainen sulle laitetaan tästä raportista? Kuinka monta jauhelihapakettia luulet että olisin saanut n. 35 000€ vuosituloilla saanut sillä rahalla mikä meni sun harrastukseen? Paljonko laitat hintaa harrastukselle Hyvinkään tapahtumien piikkiin, et varmaan senttiä sen likoon että jos tappajan isällä ei olisi ollut metsästysaseita kotona ei poika olisi ampunut ketään. Ne pari kuolonuhria ja yksi vakavasti loukkantunut voidaan suoraan laskea metsästysharrastuksen tiliin.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
2619 Luotu: 03.02.2025
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
965 Luotu: 05.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1273 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
619 Luotu: 31.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1057 Luotu: 24.11.2024
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
506 Luotu: 28.01.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1057 Luotu: 19.01.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68427 Luotu: 15.02.2024
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
102 Luotu: 03.02.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
1204 Luotu: 15.07.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2840 Luotu: 01.12.2024
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
69 Luotu: 01.02.2025
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
182 Luotu: 26.01.2025
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12555 Luotu: 25.08.2023
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101753 Luotu: 27.09.2024
Emme halua Harjavalta-Nakkila alueelle TUULIVOIMALOITA!
621 Luotu: 21.10.2021
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
848 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
537 Luotu: 13.12.2024
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16599 Luotu: 31.12.2012
Mahdollisuus jatkaa filosofian aineopintoja sekä kestävyysopintoja Itä-Suomen yliopistossa on turvattava
172 Luotu: 22.01.2025