Cesar Millan Suomeen

kun taito loppuu alkaa väkivalta (oli miten pientä tahansa)

/ #26 Asiat voi ja pystyy tekemään myös nätisti jopa "vaarallisten" koirien kanssa

02.12.2011 22:48

Millan myy, koska tänäpäivänä ihmiset eivät ole valmiita tekemään töitä minkään eteen. Kaikki pitää tulla valmiina heti. Millan tarjoaa nopeita ratkaisuja, mutta palvelevatko ne koiran hyvinvointia.
Millan puhuu välillä järkeviä, mutta tekee silti asoita päin prinkkalaa. Ajatus laumanjohtajuudesta perustuu tutkimuksiin joissa toisilleen vieraat vangitut sudet ahdettiin liian pieneen tilaan, jolloin syntyy ns. hierarkia. Tällaista käyttäytymistä esiintyy vain SAMAN LAJIN kesken ja vain silloin kun olot ovat stressaavat. Ihminen ja koira eivät ole samaa lajia eikä näin ollen meillä voi olla johtajuusongelmia. Luonnossahan vapaana elävät sudet eivät tälläista hierarkiaa muodosta, koska olosuhteet ovat hyvät ja jokaisella on hyvä olla. Asiasta lisää googleta David. L. Mech (arvostettu susitutkija, tehnyt tutkimustyötä kymmeniä vuosia).
Muistetaanhan, että koira ja susi eivät ole samaa lajia. Millan on tarkkailut kotimaassaan koira"laumoja", maassa jossa koirat eivät ole kovinkaan arvostettuja. Uhkasta johtuen koirat muodostavat suurempia porukoita, mutta oloissa joissa tällaiseen järjestelyyn on tarvetta, on koirien elämä varsin stressaavaa. Kun taas verrataan maihin, joissa koiria arvostetaan tilanne on aivan toinen ja koirat ovat stressittömämpiä. Se onko lähtökohtana oman koiransa kohtelussa jenkkibisneksessä (jossa raha puhuu)itsensä julkisuuteen lyönyt mies, jonka ideologia perustuu koirien käytökseen stressaavissa oloissa vai perustaako mielipiteensä tutkitusti perusteltuun faktaan, johon maailmanlaajuisesti arvostetut käyttäytymistieteiljät uskovat, on jokaisen itse päätettävissä.

Kannattaa kuitenkin muistaa, että Millan keskittyy valtaosin pelkän seurauksen hoitoon, eikä työskentele itse syyn kanssa. Hän unohtaa, mikä koira on eläimenä, koirahan on myös saaliseläin. Mielestäni tempaus jossa hän sitoi pelkäävän koiran hännän hihnalla ylös, jotta se tuntisi olonsa itsevarmemmaksi tiivistää hänen osaamisensa koirien parissa. Jos olen surullinen ja suupieleni vedetään jollain naruilla hymyyn, olenko onnellinen?