Pään peittäminen jumalanpalveluksessa rukoiltaessa ja profetoidessa!
HBL |
/ #357 Tänäkin päivänä juutalaisten pitää paeta26.04.2016 20:25
26.04.2016
Tänäkin päivänä juutalaisten pitää paeta
Maanmieheni Jowan Safadi, joka on Helsingin kaupungin vieraana, toi julki oman versionsa historiasta ja kielteisen tulkintansa nyky-Israelista HBL:n haastattelussa (14.4.2016). Hän saattaa edustaa israelilaisen yhteiskunnan äärilaitaa, muttei missään nimessä sen enemmistöä. Jotta näitä asioita voisi ymmärtää, haluan mainita muutamia keskeisiä tapahtumia:
1947 Yhdistyneet Kansakunnat hyväksyi jakosuunnitelman arabivaltion ja juutalaisvaltion perustamiseksi tuolloiseen brittimandaatin alaiseen Palestiinaan. Juutalaiset hyväksyivät, mutta arabit hylkäsivät tämän. Lisäksi arabimaat ryhtyivät valmistelemaan sotaa tulevaa juutalaisvaltiota vastaan.
Arabiliiton poliittinen komitea laati lakiehdotuksen arabimaiden juutalaisväestön hallitsemiseksi. Heitä oli noin 856 000 ja heihin viitataan termillä mizrahijuutalaiset. Lain mukaan esimerkiksi sionisteiksi epäillyt juutalaiset internoitaisiin poliittisina vankeina ja heidän omaisuutensa takavarikoitaisiin. Juutalaisia syrjivä lainsäädäntö pantiin täytäntöön, ja pogromeja sekä juutalaisvastaisia mellakoita nähtiin useissa maissa, muun muassa Irakissa, Libyassa ja Marokossa.
Kun Israelin valtio perustettiin vuonna 1948, sen arabinaapurit hyökkäsivät välittömästi. Konfliktin seurauksena syntyi kaksi pakolaisryhmää: arabimaiden juutalaiset ja Palestiinan arabit. On tärkeää huomata että monet arabit pysyivät Israelissa, ja he saivat Israelin kansalaisuuden ja yhtäläiset lain mukaiset oikeudet.
Maan alkuvuosina, vihollisten ympäröimänä ja yrittäessään pärjätä rajallisin resurssein, Israel teki parhaansa toivottaakseen tervetulleeksi ja kotouttaakseen saapuvat maahanmuuttajat. Valitettavasti tämä ei toteutunut palestiinalaisten kohdalla: arabimaat (Jordaniaa lukuunottamatta) kieltäytyivät myöntämästä heille kansalaisuutta ja tarkoituksellisesti pitivät yllä heidän pakolaisstatustaan.
Useimpien Lähi-idän maiden vihamielinen asenne Israelia ja juutalaisia kohtaan pakottaa juutalaisia pakenemaan vielä tänäkin päivänä. Vasta viime kuussa yhdeksäntoista juutalaista pakeni sodan repimästä Jemenistä Israeliin. Vain murto-osa arabimaiden kerran kukoistaneista juutalaisyhteisöistä on edelleen olemassa.
Mizrahijuutalaisten vaikea matka ei ole vain historiallinen fakta, vaan myös osa omaa henkilökohtaista historiaani: lapsena pakenin perheeni kanssa vallankumouksen läpikäyneestä Iranista ja löysin turvapaikan Israelista – ainoasta paikasta, jota kutsun kodikseni.
Valitettavasti joskus näitä arvoja tulkitaan väärin Israelissa ja sen ulkopuolella. Jopa siiinä määrin, että se vääristelee historiaa ja tosiasioita. Israelin ja Suomen kaltaisissa demokraattisissa maissa jokaisella on luonnollisesti vapaus ilmaista näkökantansa, jopa silloin kun ne ovat äärimmäisiä tai loukkaavia. Tämänkaltaiset asenteet eivät kuitenkaan paranna ymmärrystä konfliktista tai edesauta sovintoa. Edistäkäämme rauhaa rakentavan dialogin kautta, joka johtaa rinnakkaiseloon ja parempaan tulevaisuuteen.
Arezoo Hersel Asianhoitaja Israelin suurlähetystö
|
Kommentoi adressia |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
19968 Luotu: 20.03.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
722 Luotu: 22.03.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
181 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
177 Luotu: 13.04.2025
Vetoomus: Ei lupaa maa-ainesten ottoon ja murskaukseen tilalla Mustinsuo RN:o 2:148 ja Hiekkanummi 5:73, Pilpalan kylässä
162 Luotu: 18.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
160 Luotu: 13.04.2025
Kyöpelivuori-munat takaisin kauppoihin
150 Luotu: 18.04.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1807 Luotu: 10.04.2025
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
8217 Luotu: 05.02.2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
234 Luotu: 09.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
407 Luotu: 01.04.2025
Pikku-Neulamäen metsä säästettävä rakentamiselta
2847 Luotu: 05.05.2024
Vetoomus lohen puolesta
74 Luotu: 12.04.2025
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
119 Luotu: 09.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
597 Luotu: 13.03.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2308 Luotu: 15.07.2023
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
440 Luotu: 09.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11257 Luotu: 03.02.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
119 Luotu: 06.04.2025
Prisma Koivukylään!
175 Luotu: 10.04.2024