Arkkipiispa Kari Mäkisen erottaminen virastaan
Vieras |
/ #53 Re: Re: Re:28.03.2016 16:25Tosta tuli aikamoista puuroa, jossa samaan kattilaan on heitetty kaikenmaailman jauhot ja ryynit sikinsokin. Me ihmisethän emme ole täydellisiä, mutta Raamatun mukaan Jumala haluaa meitä rakastaa. Naisten äänioikeus, USA:n orjuus yms. ovat omia erillisiä kokonaisuuksia, joita keskenään sekoittamalla samaan soppaan perustellen tätä tolla ja tota tällä saadaan lopputulokseksi varmaankin aivan jotain muuta kuin se viimeinen totuus. Ja siitä huolimatta se viimeinen totuus on olemassa Raamatun mukaan. Me voimme etsiä sitä totuutta mistä kukin sitten haluaakin sitä etsiä. Kuvailit kommentissasi myös kirkon maallistumiskehitystä, jossa nykyinen arkkipiispa on se viimeinen maallistuttaja. Raamattu on heitetty jo melkein kokonaan yli laidan, vaikka ei kolmiyhteistä Jumalaa ja Raamattua pysty pilkkomaan osiin, että otan tosta vain tuon kohdan, joka sattuu tänään miellyttämään. Kova hinku on tietysti poimia vain rusinoita pullasta, mutta meidän tulisi jokaisen mennä itseemme ja tutkailla myös omalta kohdalta mitä näkyy. Kommentti, jota kommentoit, oli asiallinen ja hyvä. Asiat vain ovat kovin monimutkaisia eivätkä ne kädenkäänteessä avaudu. Yleensä siihen tarvitaan aikaa ja malttia ja joillakin vielä tupakkiakin. Raamatussa on sekä heteroille että homoille pähkäiltävää aivan tarpeeksi. Eikä siellä sanota, että tämä koskee kaikkia muita ihmisiä muttei naapurin Mattia tai sinua. Kristinuskon sanoma on se miten Jumala on rakastanut meitä ja miten Kristus Jeesus on kuollut kaikkien syntisten sijasta, ja kuinka sen tähden meillä on rauha Jumalan kanssa. Usko nojautuu Jeesuksen ristinkuolemaan ja ylösnousemukseen. Raamatussa kerrotaan tästä ilosanomasta eli evankeliumista. Oikeastaan Jeesus ei ole vaihtoehto vaan elinehto, ainakin minusta. Jumalalla on siis käsityskykyni mukaan hyvä tahto meitä ihmisiä kohtaan. Jumala haluaa rakastaa meitä mutta haluammeko me rakastaa Jumalaa.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
2206 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1189 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
565 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
491 Luotu: 28.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1039 Luotu: 24.11.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1044 Luotu: 19.01.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68417 Luotu: 15.02.2024
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12546 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2837 Luotu: 01.12.2024
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
169 Luotu: 26.01.2025
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
72 Luotu: 03.02.2025
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
54 Luotu: 01.02.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101744 Luotu: 27.09.2024
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
140 Luotu: 28.01.2025
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
844 Luotu: 14.01.2025
Emme halua Harjavalta-Nakkila alueelle TUULIVOIMALOITA!
609 Luotu: 21.10.2021
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
262 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
535 Luotu: 13.12.2024
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
270 Luotu: 16.12.2024