Helsingin nuorisolautakunnalle:Pakilan nuorisotaloa ei saa sulkea
Vieras |
/ #37 Jätetään Maunulan monitoimitalon nuta väliin ja säilytetään Pakilan nuta17.05.2015 16:52Kun pitää säästää nuorison hyvinvoinnissakin, niin Maunulalaiset ja Viikkiläiset ovat tervetulleita Pakilan tunnelmalliselle nutalle! Viikistä pääsee perille kahdesta-kolmeen bussilla, maunulasta yhdellä. Ala-asteikäistä tarvitsee kouluttaa, että osaavat matkustaa turvallisesti perille. Lisäksi pitää hommata bussikortti ja mahdollisesti ala-aste ikäisten vanhemmat tulevat autoilla hakemaan varhaisnuoret kotiin ja lähtee vähän aikaisemmin töistä, että ehtivät. Miksi pitäisi säästää Pakilan alueella, jossa on alle kouluikäisiä tuhat ja koululaisia varmasti lähemmäs neljätuhatta? Meidän tulee säilyttää kulttuurihistoriallisesti ainutlaatuinen ja kodinomainen nuorisotalo! Tämän toteamiseen, Päättäjien kannattaa tehdä esimerkiksi Myllypuron mediakirjastoon elämysmatka syyspimeillä, talvella tai sateisina iltapäivinä ja iltoina, jossa nuoret majailevat, koska ei ole paikkaa mihin he menisivät laajalla Myllypuron alueella. Nuoret aiheuttavat ymmärrettävästi järjestyshäiriöitä kirjastossa jutellessaan keskenään ja nuoriso joudutaan poistamaan tiloista, koska muut asiakkaat eivät pysty lukemaan tai asioimaan siinä metelissä. Onko lakkauttamisesta kysytty etukäteen alueen asukkailta ja tehty laaja-alainen tutkimus todellisista taloudellisista säästöistä? Uskon, että tässä on tehty hätiköity johtopäätös eikä ole mietitty seurauksia saatikka tehty riskianalyysia. Maunulan tuleviin tiloihin voi hankkia yrityksen, joka maksaa kallista vuokraa uudiskohteessa. Meillä ei ole yksinkertaisesti edes varaa tämänkaltaisiin mielettömyyksiin. Ristiriitaa tuottaa miettiä, että Miten kaupungilla voidaan haluta väkisin Guggenheimia muiden lähinaapurimaiden kieltäytyessä ja vielä kaupunkimme hienoimmilla paikalle, kun meillä on monta saneerattaua ja ainutlaatuista museota jo kaupungissa?
Annetaan ne turhat rahat kaupunkimme nuorisotyölle, kouluille ja ip-kerhoille ja pidetään nuoristamme huolta. Pakilan nuorisotalosta maailman perintökohde!
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
2067 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1189 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
547 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
489 Luotu: 28.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1036 Luotu: 24.11.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1044 Luotu: 19.01.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68417 Luotu: 15.02.2024
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12544 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2837 Luotu: 01.12.2024
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
72 Luotu: 03.02.2025
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
166 Luotu: 26.01.2025
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
140 Luotu: 28.01.2025
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
49 Luotu: 01.02.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101742 Luotu: 27.09.2024
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
844 Luotu: 14.01.2025
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
262 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
535 Luotu: 13.12.2024
Emme halua Harjavalta-Nakkila alueelle TUULIVOIMALOITA!
601 Luotu: 21.10.2021
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
270 Luotu: 16.12.2024