ELVYTYSTÄ JA HYVINVOINTIA - EI LEIKKAUKSILLE!
Ville Koskinen Vieras |
/ #27 Valtion menojen supistukset tässä taloustilanteessa on täysin järjetöntä.24.03.2015 08:35Valtion menoilla yleisestikin, ei vain elvytyksellä, on tärkeä taloutta tukeva rooli. Siitä yksinkertaisesta syystä, että silloin vapautuu lisää rahaa kiertoon. Nykyisessä taloustilanteessa olisi juuri ensiarvoisen tärkeää saada lisää rahaa talouden käyttöön, sillä lama itse asiassa on sitä, että taloudessa ei ole tarpeeksi rahaa, jotta se voisi toimia kunnolla. Siksi on kerta kaikkiaan järjetöntä tässä tilanteessa vähentää valtion kulutusta, sillä sillon taloudessa on taas sen vertaa vähemmän rahaa, joka taas vain syventää lamaa. Tämä taas omalta osaltaan kaventaa veropohjaa, eli ihmisten ja yritysten veronmaksukyky heikkenee, joka taas johtaa lisäleikkauksiin (eli vähennyksiin tai supistuksiin). Eli leikkauksilla (eli vähennyksillä tai supistuksilla) vaan saadaan aikaan noidankehä, josta hyötyy vain pankit, sillä maailmalta saadut kokemukset ovat osittaneet, että suurimpia leikkauksia (eli vähennyksiä tai supiastuksia) tehneet maat ovat myös niitä eniten velkaantuneita maita, ja velkaantumis aste on niissä maissa vain lisääntynyt. Tästä syystä pankkimaailma, Nalle hyvänä esimerkkinä, "neuvoo" sekä vaatii tekemään leikkauksia (eli vähennyksiä tai supistuksia). He ajavat vain omia etujaan. Ehken heillä pieni ääni päässä koko ajan hokee - mulle mulle mulle. Toisten hyvinvointi tuntuu jäävän heillä toisarvoiseksi. On ensiarvoisen tärkeää ymmärtää, että valtio ei ole kotitalous. Eli. Valtioon pätee eri talouden lainalaisuudet, kuin kotitalouksiin. PS. Jos ihmettelit miksi sulkeissa oleva teksti. Leikkaus sanan psykologinen/alitajuntainen vaikutus on huomattavasti pehmeämpi, koska leikkauksessahan ei varsinaisesti häviä mitään. Vaan leikkaus itse asiassa vaan pätkitii osiin.
Ville Koskinen Eduskuntavaaliehdokas (Helsinki) Itsenäisyyspuolue (sit) Ehdokasnumero: 187 |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
2258 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1189 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
571 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
492 Luotu: 28.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1040 Luotu: 24.11.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1045 Luotu: 19.01.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68418 Luotu: 15.02.2024
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12546 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2837 Luotu: 01.12.2024
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
170 Luotu: 26.01.2025
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
72 Luotu: 03.02.2025
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
58 Luotu: 01.02.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101744 Luotu: 27.09.2024
Emme halua Harjavalta-Nakkila alueelle TUULIVOIMALOITA!
610 Luotu: 21.10.2021
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
844 Luotu: 14.01.2025
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
141 Luotu: 28.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
535 Luotu: 13.12.2024
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
262 Luotu: 14.01.2025
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
271 Luotu: 16.12.2024