Vesistöjen puolesta - Stop Talvivaara
Vieras |
/ #2106 Re:11.11.2014 12:14
Suomen luonto revitään auki ja vesistöt pilataan VALTAVILTA alueilta. Tavallinen kansalainen ei saa enää edes kusta omalla tontillaan ilman että viranomaiset älähtävät, säätävät puhdistuslaitoksia ja VEROTTAVAT vielä kansalaisia siitä että asuvat omassa asunnossa omalla tontilla.
Kaivostoiminta on ihan hullua. Ulkomailta ostatetaan kalliita koneita, ulkomaisella velalla, josta maksetaan verenimijäpankkiireille korkoa ja lyhennykset päälle. Polttoaine ostetaan myös ulkomailta ja hyvässä lykyssä suurin osa työntekijöistäkin on ulkomaisia tai aliurakoitsijat vievät rahansa veroparatiiseihin. Jos jotakin rahaa tänne jää, niin sillä ostetaan ulkomaisia omenoita ja Kiinassa pakattua kalaa ym. ja maksetaan valtion velan korkokuluja ja ehkä joskus lyhennyksiä eli taas ulkomainen pankkiiri hykertelee. Sen päälle pankkiiri laittaa meidät maksamaan muita riskejään lahjottavien jänishousu poliitikkojen tuella. Malmit ostanut ulkomainen monikansallinen yhtiö valmistaa niistä uusia koneita ja myy ne takaisin urakoitsijoille, että voivat kaivaa lisää malmia Suomen maaperästä ja pilata muun elämisen edellytykset lopullisesti. Herätkää! Kaivostoiminta on toistaiseksi kiellettävä Suomessa kunnes uusi kaivoslaki valmistuu. Ettekö hyvät poliitikot jo usko että megahankkeissa ei ole tulevaisuutta ydinvoimalat (= pommi) mukaan lukien. Pieni on kaunista ja marja on ennen pitkää poimittava maasta. Luonto on meidät elättänyt ja elättää vastakin, kunhan elämme sen kanssa sovussa. Äänestäkää ahneet poliitikot ja puolueet ulos palleiltaan. Eihän ne osaa edes ajatella itsenäisesti. Bildergergiltä käydään kysymässä ohjeet ja loput veroparatiiseista ja niiden johtajalta Junkerilta. Hyi hitto. Miten pitkään annamme niiden kusta silmäämme ja raiskata äitimme ja lapsemme ja vielä syntymättömät lapsemme? Jo syntynyt ydinjäte on haudattava pieninä palasina poliitikkojen omistamille kiinteistöille ja muille kiinteistöille. Ne eivät ikinä pysy yhdessä hautapaikassa eikä sitä vartioimaan riitä mikään voimayhtiö. Pieninä palasina se on jotenkin hallittavissa ja säteily kohtuullisuuden rajoissa. Ydinvoima on suurin ja vaarallisin kansanterveyttä uhkaava asia kaikkialla maailmassa.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
2023 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1189 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
537 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
488 Luotu: 28.01.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1044 Luotu: 19.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1035 Luotu: 24.11.2024
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68417 Luotu: 15.02.2024
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12544 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2837 Luotu: 01.12.2024
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
72 Luotu: 03.02.2025
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
164 Luotu: 26.01.2025
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
139 Luotu: 28.01.2025
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
49 Luotu: 01.02.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101740 Luotu: 27.09.2024
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
844 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
535 Luotu: 13.12.2024
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
262 Luotu: 14.01.2025
Emme halua Harjavalta-Nakkila alueelle TUULIVOIMALOITA!
599 Luotu: 21.10.2021
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
270 Luotu: 16.12.2024