Muutos vammaispalvelun myöntämiin taksimatkoihin
Kari Hirvi Pirkkala |
/ #19 Pihiydestä huolimatta....10.08.2014 16:46Allekirjoitin, sillä aina on varaa jättää turhat tunnelit kaivamatta vaikkapa Tampereelle taikka turhaksi jäävät suurjäähallit tekemättä kun edellisiäkin voi vielä käyttää... Ei kaiken tarvitse olla niin suurta ja hienoa olimmepa sitten maasta ponnistava pieni Suomi tai emme.
Pihistää aina voidaan jostain kohtaa rahoituksissa, mutta JOS meillä kävelevillä on oikeus ja helppous busseihin ja juniin vielä helpommin kuin vaikeavammaisilla pyörätuoliakin miltei ainoana siirtymävälineenään käyttävillä, niin jotain on tehtävä parempaan.
Aivan yhtähyvin vois tehdä muutaman sellaisen bussin,johon pääsisi AINOASTAAN PYÖRÄTUOLISSA ISTUVAT ja heidän avustajansa jos avustajia tarvitaan matkassa. Eli siis leveät bussit ilman penkkejä ja jonkinmoiset kiinnittäytymisjärjestelmät (loosit,kahvat,vyöttäytymismahdollisuudet jne...) ja liuta nappeja joista pysäytellä pysäkeille. Tietty riittävä määrä näitä bussivuoroja. Ja jos jonkun mielestä tämä kuulostaisi liikaa apartheidilta tai muulta rotuerottelulta liikuntakyvyn mukaan, niin tuolloin sitten sallittaisiiin jalkaisin liikkuvat TILAN NIIN SALLIESSA... ;) (yleensähä se on melkein päinvastoin! Ja harvemmin melkein) Tämä on tietty tasa-arvoa silloin kun lasketaan että kaikilla pitäisi olla samanlaiset liikkumisoikeudet, niin kävelevillä kuin ´tuoliinsidotuilla´ vaikka eihän se kyllä niinkään mene kun tulee jyrkät ylämäet vastaan pysäkeistä kauempana määränpäissä, jolloin JÄLLEEN PALAISIMME SIIHEN ETTÄ TAKSILLA HELPOMPAA tuosta melkein utopistisesta bussikokeiluvaihtoehdosta huolimatta. JOS MEPIT ja KANSANEDUSTAJAT saisivat SAMAT TAKSIMATKAT, niin mitenkähän heidän naamansa mahtaisivat venähtää?
Vielä kun valtaa pitävät tahot sallisivat verottomat vedellä kulkevat autot tai muilla vaihtoehtoisilla polttoaineilla kulkevat tai energialla joka ei vaatisi välttämättä paljon kuluja. (Toki jossain tuossakin pohtisi, että mistäs sitten taas veroeurot noihin taksimatkoihin ? Aina ne jostain tulisivat...) Sopii toivoa, etteivät päättäjät vammaudu ja koe järjestelmän virheitä , vai kuinka? |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
2361 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1189 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
591 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
496 Luotu: 28.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1042 Luotu: 24.11.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1046 Luotu: 19.01.2025
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
147 Luotu: 05.02.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68418 Luotu: 15.02.2024
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2838 Luotu: 01.12.2024
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12549 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
72 Luotu: 03.02.2025
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
175 Luotu: 26.01.2025
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
59 Luotu: 01.02.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101746 Luotu: 27.09.2024
Emme halua Harjavalta-Nakkila alueelle TUULIVOIMALOITA!
612 Luotu: 21.10.2021
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
844 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
535 Luotu: 13.12.2024
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
141 Luotu: 28.01.2025
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
272 Luotu: 16.12.2024