PELASTAKAA KOIRAMME!!
Vieras |
/ #138 Re: Tiede versus vainoharhat ja taikausko02.06.2014 10:46#137: Tarkkailija - Tiede versus vainoharhat ja taikausko Tervehdys! Minä en ole puhunut ikinä mitään Viikin eläinsairaalasta. Olen puhunut siitä mitä minä olen itse kokenut/huomannut Viikin löytöeläintalossa ja Viikin koe-eläintilalla. Omien kokemusteni mukaan Viikin löytöeläintalon toiminta ei ole ollut avointa, siellä on ovet suljettuina ja edes viikin löytöeläintalon aukioloaikoina ei pääse sisään kassalle/asiakaspalvelutilaan Viikin löytöeläintaloon. Minä en ole ikinä vainonnut ketään. Me emme ole mitään narkomaaneja emmekä mielenterveystapauksia. Tämä koira ei ole todellakaan kalju, eikä siinä ole kasvaimia eikä se ole sokea eikä mitään muutakaan sellaista. Eikä kyseisellä koiralla ollut mitään kipuja, kun se oli kotona.
Koiran omistaja ei ole antanut mitään lupaa, että koiraa käytettäisiin tutkimuskäytössä amerikancockerspanielitutkimuksessa eikä muussakaan tutkimuksessa eikä koiran omistaja ole antanut mitään lupaa lopettaa koiraa.
Olen nähnyt televisio-ohjelmissa ja internetissä miten kivuliaita eläinkokeet ovat. Jos haluatte, voitte katsoa esim. BUAV:n sivut internetistä. Englannissa eläinkokeet ovat todellinen ongelma, mutta valitettavasti Suomessakin tehdään eläinkokeita esimerkiksi koirilla, joka on ongelma.
Kuulimme, kun tämä kyseinen koira itki surullisena/onnettomana Viikin löytöeläintalossa. Sitä itkua ja kärsimystä ei ollut todellakaan mukavaa kuunnella! Koira kärsii siitä, kun se ei saa nähdä omistajaansa/perhettä, johon se on kiintynyt. Kun seurakoiraa pidetään yksin käsitykseni mukaan pienessä kopissa mahdollisesti (?) päiviä, viikkoja, kuukausia, niin kyllä seurakoira sellaisesta kärsii. Tällä kyseisellä koiralla on aina ollut ihmisseuraa ja eläinseuraakin. Ja olemme huolestuneita siitä, että jos koirat eivät saa tarpeeksi paljon liikuntaa Viikin löytöeläintalossa. Minun viittaukseni on Seurakuntasanomien numeroon 18/2014 eläinkokeista Viikin koe-eläintilalla. Minä ainakin uskon, että eläinkokeet ovat erittäin kivuliaita eläimille. Me havaitsimme Viikin koe-eläintilalla, että kauheasta, epätavallisen voimakkaasta lannanhajusta päätellen lantoja ei ollut luotu mahdollisesti aika pitkään aikaan (?) ja Viikin löytöeläintalossa oli koirien pihahäkeissä ulosteet ja pissat siivoamatta. Meitä, jotka olemme kysyneet koiran vointia eikä koiran omistajaa ei ole ainakaan kohdeltu mitenkään hienotunteisesti Viikin löytöeläintalon puolella, päinvastoin, koiran omistajalta salataan kaikki tiedot omasta koirasta ja vedotaan salassapitovelvollisuuteen, käytäntöihin jne. ja minkäänlaista neuvotteluhalukkuutta/kykyä ei ole löytynyt Helsingin Kaupungin eläinlääkäreiden puolelta. Yleensä ihmisten kanssa pystyy neuvottelemaan asioista. Koiran omistaja on tavallinen ihminen, joka rakastaa ja välittää koirastaan ja joka on hoitanut joka päivä koiraansa. Ja tästä on olemassa kirjallisia ihmisten todistuksia, että koiran omistaja on hoitanut koiraansa. Koiran omistajalla ei ole yhtään huono omatunto koirastaan, koska hän on hoitanut joka päivä koiraansa ja koira on kaunis ja vahva koira. Ja kotona ollessaan tämä koira oli iloinen koira, perheen oma päivänsäde. Tämä koiran huostaanotto perustuu valvontaeläinlääkärin koiran omistajalle ilmoittamattomalla kotikäynnillä kirjoittamaan tarkastusraporttiin, jossa on valheita ja perättömiä lausumia.
T. Adressin tekijä
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
885 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus: Ei lupaa maa-ainesten ottoon ja murskaukseen tilalla Mustinsuo RN:o 2:148 ja Hiekkanummi 5:73, Pilpalan kylässä
192 Luotu: 18.04.2025
Kyöpelivuori-munat takaisin kauppoihin
180 Luotu: 18.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
19990 Luotu: 20.03.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
188 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
183 Luotu: 13.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
166 Luotu: 13.04.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2354 Luotu: 15.07.2023
Vetoomus lohen puolesta
92 Luotu: 12.04.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1816 Luotu: 10.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
600 Luotu: 13.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11267 Luotu: 03.02.2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
241 Luotu: 09.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
415 Luotu: 01.04.2025
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
449 Luotu: 09.04.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
123 Luotu: 06.04.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
968 Luotu: 13.12.2024
Kangasalan Saarikylientien loppuosan päällystäminen
33 Luotu: 15.04.2025
Prisma Koivukylään!
175 Luotu: 10.04.2024
HIFK: 15 Vuoden Jatkuva Epäonnistuminen – Onko Nyt Viimein Aika Herätä
458 Luotu: 30.03.2025