Kärkkäinen boikottiin

Juffijänis.

/ #84 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kyse ei ole juutalaisvastaisuudesta vaan...

05.12.2013 23:22

#83: Juffijänis. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kyse ei ole juutalaisvastaisuudesta vaan...

tässä jo vähän faktaa tilanteesta:

Israelin YK-lähettiläs Ron Prosor sanoi YK:n turvallisuusneuvostossa, että 'mikäli Syyrian hallinnon provokaatiot jatkuvat, Israelilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin vastata tarpeen mukaan." Israel toisti jälleen lännen esittämät väitökset, että Syyrialla olisi kemiallisia aseita, eikä Israel voi hyväksyä sitä. Israelin hallinto on suorittanut jo useita yksipuolisia hyökkäyksiä Syyriaa vastaan vuoden 2013 aikana. Israelilla itsellään on puolestaan suurin joukkotuhoaseiden arsenaali alueella ja maalla on myös ainoana Lähi-idän maana ydinaseita. "Tilanne on tullut yhä vaarallisemmaksi sen faktan johdosta, että Assad on saanut kehittyneitä asejärjestelmiä, joita Israel ei yksinkertaisesti hyväksy," Prosor sanoi.

 

-------------------------------------------------------------

"Israel on ydinsulkusopimuksen ulkopuolella. Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA antoi 2009 päätöslauselman Israelin ydinaseiden tarkastamisesta. Israel on jatkuvasti kieltäytynyt yhteistyöstä IAEA:n kanssa.

Jo vuonna 1985 israrelilainen ydinteknikko valokuvasi Israelin ydinaseohjelman ja paljasti sen vuotta myöhemmin lehdistölle. Israelilla on siis todistetusti ollut ydinaseita jo lähes 30 vuoden ajan.

Koska Israel ei ole allekirjoittanut mitään ydinaseiden rajoittamiseen tai tarkistamiseen liittyviä sopimuksia (kuten esim. Iran, Irak, P.Korea), eivät IAEA:n tarkastajat ole koskaan voineet seurata Israelin ydinaseohjelmaa. Israelin kanssa ydinaseohjelmaa kehittäneen Turkin pääministeri on äskettäin arvioinut Israelilla olevan 250-350 ydinkärkeä ohjuksissaan.

Israel kuuluu myös niiden 19 maan joukkoon, joka ei ole ratifioinut tai allekirjoittanut YK:n biologisia aseita kieltävää sopimusta. Sopimukseen kuuluu 165 maata, näiden joukossa kaikki maailman suurvallat, kaikki Euroopan maat ja lähi-idän muut valtiot."

Ja aikaisempaa materiaalia:

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/ulkomaat/israel-uhkaa-hyokata-gazaan/998322

 

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/laivalla-apua-gazaan-israel-uhkaa-pysayttaa-vaikka-vakivalloin/

eli jopa rauhanaktivistit uhataan väkivalloin pysäyttää sekä ei suostuta mihinkään yleiseen sopimukseen esim. ydinaseiden kohdalla.. ja tämäkö on se rauhan tyyssija joka haluaa olla vain rauhassa ja kuunnella linnunlaulua?