Maahanmuuttajien tuet
OTK |
/ #832 n.2500,00€ NETTOTULOT KUUKAUDESSA!02.04.2013 18:34Hei. Seurustelin muutamia kuukausia erään avioliiton kautta Kiinasta Suomeen muuttaneen kiinalaisen kanssa. Ja järkyttyneenä sain tietää mitä oikeasti Suomessa ulkomaalaisille annetaan rahaa. Tämä kiinalaisnainen pyysi minua katsomaan tiliotteestaan tarkistaakseni hänen saamansa rahat, että mitä ne ovat ja miksi hän ne saa. Ja järkytyksekseni laskin, että hänen kuukausi "tulonsa" olivat nettona joka ainoa kuukausi sinä vuonna n.2500,00Euroa! Tämä on se jos jokaisen kohdalla miten ulkomaalaiset saavat ilmaista rahaa! Naisella on 12-vuotias Kiinassa syntynyt tytär joka ei saa Kiinasta mitään keltään, lisäksi hänellä on nyt n.4-vuotias poika joka on suomalaisen miehen kanssa josta tämä nainen on eronnut (syy oli koska mies oli luvannut, että Suomeen tultuaan he ostaisivat omakotitalon, ja koska mies ei pystynyt taloa hankkimaan, nainen otti eron) tästä tyttärestä mies maksaa n.150 Euroa elatusapua. Kaikki muut rahat nainen saa Kelalta ja sosiaalitoimistosta, jonne häön noiden tulojen lisäksi vie vielä maksuun joitakin isompia laskuja, kuten sähkölaskut ja vesimaksut vuokra-asunnosta. Nainen ei osaa suomea, eikä ole oikein kiinnostunut opettelemaankaan. Käy kursseilla, jotka on hönelle ilmaisia, ja jonka linja-auto matkoihinkin hän saa ilmaiset bussiliput. Ennen kuin nainen muutti Suomeen hän hgaki Kiinassa lainaa ja osti uuden kerrostaloasunnon ja uuden auton joita hän lyhentää joka kuukausi lähettämällä lyhennys rahat äidilleen joka hoitaa lyhennykset noista ja lisäksi hän lähettää myös äidillensä 500,00 Euroa joka kuukausi elämiseen. Nainen sanoo, että häön ei aioi jäädä Suomeen pysyvästi ja ei siis hae Suomen kansallísuutta vaan muuttaa takasin Kiinaan kun on saanut maksettua sen Kiinassa olevan asunnon ja auton. Olin kuullut, että ulkomaalaisille annetaan kyllä rahaa elämiseen, mutta se, että 2500Euroa kuukaudessa puhtana käteen on kyllä h******n väärin! Töihin hän ei aikonu mennä, ja aikoi pitkittää Suomen opiskelua, ettei tarvittsisi edes mennä. Punaisen Ristin työntekijä oli ollut hänen apunaan neuvomassa, hakemassa ja auttamassa, että hän saisi kaikki mahdolliset avut mitä ulkomaalasilla on mahdollista saada.
Että sellaista tosi asiaa Tampereen Hervannassa...
Kunpa vain joku nostaisi kissan pöydälle ja oikesti kertoisi, julkistasi jotenkin mitä noille ulkomaalaisille oikeasti annetaan rahaa. Tuskin saisivat jos vain tuo tieto olis julkisesti tiedossa, kuinka paljon oikeasti he saavatkaan ilmaista rahaa, tekemäåttä yhtään mitään!
t. OTK.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
1844 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1186 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
515 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
486 Luotu: 28.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1035 Luotu: 24.11.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1042 Luotu: 19.01.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68412 Luotu: 15.02.2024
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
139 Luotu: 28.01.2025
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12542 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2836 Luotu: 01.12.2024
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
63 Luotu: 03.02.2025
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
157 Luotu: 26.01.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101738 Luotu: 27.09.2024
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
40 Luotu: 01.02.2025
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
843 Luotu: 14.01.2025
Nuorisotyöntekijä Karttulaan
250 Luotu: 23.01.2025
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
262 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
533 Luotu: 13.12.2024
Pohjois-Valkealan lasten puolesta!
266 Luotu: 13.12.2024
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012