Sieppijärven koulurakennusta ei tule purkaa

Ota yhteyttä adressin tekijään

Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Sieppijärven koulurakennusta ei tule purkaa.

Kari Koivumaa itte

#26 Re: Pekka Juhani Yrjönpoika Vaattovaara

26.07.2011 00:29

#24: - Pekka Juhani Yrjönpoika Vaattovaara

Pakkaa tuolla Pekalla unohtuhmaan tärkeitä seikkoja ko kirjoittellee !

Luin kunnanhallituksen listalta että Sieppijärven koulu meinataan purkaa. Silloin kirjoitin ja paheksuin asiaa, koska kyläyhdistykselle ei oltu tiedotettu asiasta mitään, ei oltu kysytty mielipidettä eikä oltu otettu kyläyhdistyksen edustajaa mukaan työryhmään. Samassa kirjeessä mainitsin että en usko että kyläyhdistys tulee vastustamaan purkamista, olimme keskustelleet asiasta kun kuulimme että uusi osa ehkä puretaan ja rakennetaan uutta tilaa koululle. En väittänyt että olisi tehty virallista päätöstä tai esitystä, koska meiltä ei oltu semmosta kysytty.

Kirjeenvaihtoa en ole Pekan kanssa enempää harrastanut.

Minusta se menee silleen että työryhmä esittää jotain ja sitten luottamushenkilöt tekevät päätökset. Kaikki saavat esittää näkemyksiään vapaassa demokratiassa , ne vaikuttavat enemmän tai vähemmän asiaan.

 

 

Kari Koivumaa itte

#27 Re: Pekka Juhani Yrjönpoika Vaattovaara

26.07.2011 00:45

#24: - Pekka Juhani Yrjönpoika Vaattovaara


Tässäpäs näkkyy ainoa kirje jonka olen puheenjohtajille ja kunnanjohtajalle lähettänyt.

Vuosikokouksessa keskustelimme asiasta kuten kirjeestä ilmenee.


esa.nordberg@kolari.fi , heikki.havanka@kolari.fi , jaakko.tiensuu@pp.inet.fi , pekka.vaattovaara@pp1.inet.fi
Lähetetty 18.5.2011 21:43:32
Aihe Sieppijärven koulu
Viesti Sieppijärven kyläyhdistys, Kehittyvä Sieppijärvi ry on vuosikokouksessaan keskustellut Sieppijärven niinsanotun uuden puolen koulurakennuksen kohtalosta.Olemme huolestuneita siitä, että kyläläisiä/kyläyhdistystä ei ole kuultu asian missään vaiheessa, mikä ei ole mielestämme nykydemokratian mukaista toimintaa.Emme ole saaneet myöskään kutsua tilaisuuteen missä asiantuntija on käynyt kertomassa koulurakennuksen nykytilanteesta.Kyläyhdistys ei varmaankaan vastusta rakennuksen purkua, mutta haluaa saada tietoa esimerkiksi siitä, miten nykyiset koulutilat vanhalla puolella pidetään käyttökelpoisina, onko mahdollista että kunta rakentaa uudet tilat koululle Sieppijärvelläy.m y.mToivomme, että kunnanhallitus kutsuu kyläläiset palaveriin ja kertoo kunnan suunnitelmista Sieppijärven koulun suhteen.Kari KoivumaaKehittyvä Sieppijärvi ryPuheenjohtaja

 

Miia

#28 Re: Re: Kari Koivumaa itte

26.07.2011 01:01

#27: Kari Koivumaa itte - Re: Pekka Juhani Yrjönpoika Vaattovaara

Kari,

kyläyhdistykseltä jäi kutsumatta kyläläiset koolle, tietottamatta tilanteesta ja kysymättä kyläläisten mielipidettä asiaan ennen työryhmien kokoamista, esitysten ja päätösten tekemistä. Kouluasiaa vain käsiteltiin hiljaisuudessa kunnassa ja ainoastaan tiedotettiin kyläläisille jo tehdyistä päätöksistä ja suunnitelmista vasta kesäkuussa. Suurimmalle osalle kyläläisistä päätös uuden puolen purkamisesta ja muut suunnitelmat tulivat täytenä yllätyksenä kesäkuun tiedotustilaisuudesta informoitaessa. Kyläyhdistyksen pj. ei voi antaa lausuntoa kyläläisten puolesta, kartoittamatta ensin kyläläisten mielipiteitä. Demokratia ei toimi niin. Kunnassa ja kyläyhdistyksessä on toimittu äärimmäisen ylimielisesti tässä asiassa.

Miia

#29 Lapin kansa: Sieppijärven koulu uhattuna (to 28.7.2011)

28.07.2011 15:43


Vieras

#30

03.08.2011 22:55

koulua ei tule purkaa ennen kuin on selvät suunnitelmat koulun säilyttämiseksi ja opetuksen jatkumiseksi koulussa.