Vantaan sosiaali- ja terveystoimen leikkaukset torjuttava

Kommentoitu viesti

Juha Kovanen

#2 Adressi ei aseta sossteria ja asumista mitenkään vastakkain

19.09.2012 09:08

Jussi lukee adressia väärin. Kun siinä mainitaan samassa kappaleessa investoinnit uusiin asuntoalueisiin ja soster-palvelut, se ei merkitse asuntojen rakentamisen vastustamista.
Adressissa on selvä vaatimus: sosiaali- ja terveyspalvelujen leikkaukset on otettava uudelleen käsittelyyn. Se tarkoittaa, että on valmistauduttava marraskuun budjettipäätöksiin ja uuden valtuuston työhön ensi vuoden alusta.

Vastaukset

Juha Keltti

#4 Re: Adressi ei aseta sossteria ja asumista mitenkään vastakkain

2012-10-01 18:10:12

#2: Juha Kovanen - Adressi ei aseta sossteria ja asumista mitenkään vastakkain

Näin minäkin ymmärsin. Vaatimus - ja ainoa nimrnomaisesti esitetty vaatimus - leikkauksien uudelleen käsittelemisestä on asian ydin. Sosiaali-ja terveystoimen leikkaukset on estettävä/peruttava. Melko yleisesti luonnehdittujen investointien tason lievä kyseenalaistaminen kokonaisuutena  - ja tässä nimenomaisessa yhteydessä, suhteessa velkaantumiseen ja leikkauksiin - on tietenkin eri asia kuin asuntojen rakentamisen vastustaminen. Muuten olen Jussin kanssa samaa mieltä, että kunnallisveron nostaminenkin on pienempi paha kuin leikkaukset. Tuskin olemme eri mieltä siitäkään, miten asia pitäisi hoitaa sitä paremmin.