Tutkintapyyntö Kilpailuvirastolle SKL ry:n toiminnasta

Kommentoitu viesti

Raivostunut

#192 Re: Re: Kennelliitto on tekopyhä

05.12.2011 13:06

#186: - Re: Kennelliitto on tekopyhä

Rotujärjestö tai Kennelliitto =SAMA ASIA! rotujärjestöt ovat Kennelliiton alaisia -ja tiedän kyllä että kaikki rotujärjestöt eivät ole mutta pyrkivät kunhan kriteerit täyttyy- joten on TODELLA TEKOPYHÄÄ ERIYTTÄÄ ROTUJÄRJESTÖT KENNELLIITOSTA!

 

Kennelliitto voisi halutessaan ohjata varoja rotujärjestöjen käyttöön koirien terveystutkimuksien rahoittamiseen. Ja juuri näin Kennelliiton pitäisikin toimia. Ei ole oikein ry:nä kerätä miljoonavoittoja vuosittain KÄYTTÄMÄTTÄ VAROJA KOIRIEN HYVINVOINTIIN!!!!!!!

Vastaukset


Vieras

#193 Re: Re: Re: Kennelliitto on tekopyhä

2011-12-05 13:44:34

#192: Raivostunut - Re: Re: Kennelliitto on tekopyhä

Jos nyt Raivostunut rauhoittuisi vähän. Sitten ottaisi ja lukisi tilinpidon alkeet oppiakseen, että tuotot ja voitot ovat kaksi eri asiaa. Ja sitten laskisi rotujen ja rotujärjestöjen/yhdistysten määrän ja miettisi, miten rahaa saadaan riittämään millekin asialle/rodulle/yhdistykselle. Voisit myös selvittää, missä kaikissa koirien terveyteen liittyvissä projekteissa SKL on mukana. Ei kaikki tukeminen ole sitä, että annetaan koiranomistajalle fyffeä käteen ja sanotaan, että menepä tutkituttamaan.

Rotujen terveyteen liittyvät päätökset tehdään ensisijaisesti rotujärjestössä. Jos rotujärjestö on täynnä väkeä, jonka mielestä oma rotu on niin maan perusteellisen terve ja puheet muusta ovat parjausta eikä mitään tutkimuksia tarvita PEVISAsta puhumattakaan, niin eipä siihen Kennelliitolla ole paljon sanomista.

Tiedän minä rotujärjestöjä, joissa jäsenelle korvataan osa tutkimuskuluista sillä ehdolla, että tulokset ovat rotujärjestön käytettävissä. Hupaisaa on, että jos tutkimustulos on epäedullinen, niin tutkituttajalla kummasti se oma raha riittää: tukea ei pyydetä, niin ei tarvitse kertoa huonosta tuloksesta kenellekään.