Ranuan kunta myymässä kyläkoulua 3 eurolla

Kommentoitu viesti

vieras

#46 Kertokaa minullekin

09.07.2013 20:51

Montako Koulua Ranualla on lakkautettu joissa kasvu ja oppilasennuste on samaa luokkaa,kuin Kuukasjärven koulupiirissä eli kasvavaa vielä kuitenkin joitain vuosia.
No varmaan tasapuolisuuden nimissä laitetaan lapset ja kyläläiset paikkaamaan vanhoja virheitä,mut jos haetaan tasapolisuutta pitäishän kaikki koulut käsittääkseni lakkauttaa,myos kk:n koulut eiväthän hekään saa olla parempia kuntalaisia kuin muut.
Että on sitä vielä joillakin päätettävää ja nurisemista kun aletaan peräämään tasapuolisuutta jotta työn iloa vain valtuutetuille!
















Vastaukset

Esa Karppinen

#47 Re: Kertokaa minullekin

2013-07-11 16:30:19

#46: vieras - Kertokaa minullekin

No kerrotaampa, kun näyttäisi pikkuhiljaa olevan oikeilla jäljillä. Kuukkaan koulun lakkauttamisella ei todellakaan ole mitään taloudellista perustetta. Järkiperusteesta puhumattakaan. Oppilasmäärillä muita kouluja oltiin tämän kyläkolmioinkin edustajienkin toimesta innolla lakkauttamassa. Hupskeikkaa!..tämä linja ei sitten pitänytkään. Kyläkolmion asukkaat , jostain kumman syystä, olivat lopulta kaikkein heikoimmin koulunsa takana. Eli jokin muu, kuin kunnan tai kyläläisten etu tuollaista yksinkertaisen enemmistön toimintaa ohjaa. Vai miltä kuulostaa sekin, että Asmuntin koulu piti saada nurin, vaikka kuluista puolet maksoi Pudasjärvi ja Oulu? Toljan oppilaista puolet olisi kulkeneet kotua pitäen. Nyt toistakymmentä vuotta on siellä kulkeneet linja-auto ja sen jäljessä tyhjät taksit aamua- iltaa.