Adressi kristillisten arvojen ja uskonnonopetuksen puolesta
Myyryläinen Vieras |
/ #181 Sirpa T:lle15.08.2010 14:17
Sirpa T. julistaa 178:nnessa maailman olevan niin valmis, että ei ole muuta huolta kuin puida uskonnonopetusta. Niin ei todellakaan ole mutta ilmeisesti Sirpa T:n taktiikka taitaa olla jatkaa ihmisten sumuttamista kun muut ovat tärkeämpien asioiden kimpussa eivätkä huomaa Sirpa T:n ja kumppanien manipulointia pikku pilttien parissa. Maailma ei todellakaan ole valmis ja siksi ei kannattaisikaan tuhlata resursseja kristin- tai minkään muunkaan uskonnon parissa puuhasteluun. Tuleeko elämästä helvetti jos miettii "syvällisiä" kristinuskon sumutusten toistelemisen asemesta? Onko siis uskonto todella opiumia kansalle, huumetta jolla ihmiset pidetään rauhallisina ilman, että he pohtivat todellisia ongelmia saati ihan oikeasti niihin puuttuisivat? Sirpa T. kehottaa lukemaan Raamatun kannesta kanteen. Eikö se juuri johda löytämään kaikki sen kauheudet niiden rusinoiden lisäksi, joilla kristityt piispat ja papit sekä muuta saarnamiehet ja -naiset pyrkivät ihmisiä lumoamaan?
Sirpa T. väittää, että hän ei uhkaile lapsiaan jumalallaan. Ehkä niin mutta silloin hän antaa jumalastaan toispuoleisen ja vajaan kuvan, ainakin jos katsotaan mitä Raamattu Jahvesta kertoo.
Sirpa T. väittää ateismin olevan kommunismia. Nyt hän ei taida tietää toisaalta mitä kommunismi on ja toisaalta mitä ateismi on. Onkohan hän viettänyt liian paljon aikaansa uskonnollisen propagannan parissa ja perusasioiden oppiminen on jäänyt vähemmälle. Tiedoksi, että ateismi tarkoittaa, ettei sen kannattaja usko yliluonnollisiin jumal- ja henkiolentoihin, ei enempää eikä vähempää. Kommunismi on taas toisaalta kokonainen maailmankatsomus ja yhteiskunnallinen poliittinen aate ja toisaalta marksilaisessa kontekstissa yhteiskunnan kehityksen korkein vaihe joskus hamassa tulevaisuudessa. Toki valtaosa kommunisteista on ateisteja mutta ei päinvastoin, ateisteista löytyy monien eri yhteiskunnallisten ajatussuuntien edustajia. Kehotan Sirpa T:tä tutustumaan muuhunkin kuin uskonnollisiin satuihin ja tarinoihin. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
1955 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1188 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
527 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
488 Luotu: 28.01.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1044 Luotu: 19.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1035 Luotu: 24.11.2024
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68415 Luotu: 15.02.2024
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12543 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2837 Luotu: 01.12.2024
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
72 Luotu: 03.02.2025
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
139 Luotu: 28.01.2025
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
161 Luotu: 26.01.2025
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
44 Luotu: 01.02.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101740 Luotu: 27.09.2024
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
844 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
535 Luotu: 13.12.2024
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
262 Luotu: 14.01.2025
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012
Nuorisotyöntekijä Karttulaan
250 Luotu: 23.01.2025
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
270 Luotu: 16.12.2024