Tornion ensihoito- ja sairaankuljetusten laatu on säilytettävä
J. Buska Vieras |
/ #951 Re: Re: #94311.04.2011 23:25#947: Matti Suopajärvi - Re: #943 "On sitten eri juttu se voiko enää hoitotasolla toimia lääkintävahtimestarin tai lähihoitajan tutkinnon perusteella jos on aiemmin toiminut hoitotasolla. Asetus ei tuohon ota kantaa. Kun en osaa varmuudella vastata, en sitä tee. En tiedä onko tuosta aluehallintoviranomaisen tai lääninlääkäreiden tai VALVIRA:n virallista kannanottoa yksittäistapauksen pohjalta. Luulen että Juha vois tietää ton..."
11 §. Voimaantulo ja siirtymäsäännökset "Tavoitteena on, että tulevaisuudessa viimeistään siirtymäkauden jälkeen ensihoitopalvelussa toimivilta edellytetään alalle suuntautuvaa koulutusta. Siirtymäsäännöksillä turvataan ensihoitohenkilöstön riittävyys siirtymäkauden aikana. Ensihoitopalvelussa ammattimaisesti työskentelevällä henkilöstöllä on vaihteleva koulutustausta ja kaikki ensihoitopalvelussa nykyisin työskentelevät henkilöt eivät täytä tässä asetuksessa säädettyjä kelpoisuusvaatimuksia. Asetuksen 8 §:n 2 momentissa säädettyjä vaatimuksia ensihoitoyksiköiden miehityksestä ja pätevyysvaatimuksista sovelletaan viimeistään vuoden 2014 alusta." (http://www.stm.fi/c/document_library/get_file?folderId=42730&name=DLFE-15436.pdf) Tässä ei mielestäni ole mitään tulkinnanvaraisuutta...
"Sen estämättä, mitä 8 §:n 2 momentin 3 kohdassa ja 10 §:n 2 momentissa säädetään, henkilöt jotka asetuksen voimaan tullessa ovat terveydenhuollon ammattihenkilöitä ja joilla on riittävä ensihoidon osaaminen ja tehtävän edellyttämä kokemus ja jotka toimivat asetuksen voimaan tullessa hoitotason ensihoidon tai kenttäjohtajan tehtävissä, voivat toimia hoitotason ensihoidon tai kenttäjohtajan tehtävissä. Tämä turvaisi pitkää alalla toimineiden, käytännön työssä ja erilaisilla lisäkoulutuksilla ammatin oppineiden henkiöiden mahdollisuuden jatkaa tehtävissään." (http://www.stm.fi/c/document_library/get_file?folderId=42730&name=DLFE-15436.pdf)
Tässä on mielestäni hieman tulkinnanvaraisuutta ja minulla on vahva epäilys siitä mihin tällä 11 §:n kohdalla on pyritty... Vaatii hieman lisäselvittelyä... Henkilökohtaisesti olen varsin tyytyväinen, jopa positiivisesti yllättynyt toukokuussa voimaan tulevan uuden lainsäädännön sisällöstä ensihoitopalvelun ohjaukseen. Kunpa vielä näkisi sen päivän kun varallaolovalmius poistuu totaalisesti ensihoitopalvelusta ja saataisiin lisäksi kitkettyä pois vahvasti "kansan kielessä" vallitsevat termit "sairaankuljetus ja ambulanssikuski"... ;-) Nimimerkki "Ammattilainen minäkin" pohti: "Entäs uuden asetuksen mukainen SHP:n oman toiminnan järjestämisen edellytykset?" Mitä tulee ensihoitopalvelun tuottajatahoihin nyt ja tulevaisuudessa niin ei liene epäselvyyttä siinä, etteikö toiminnan ohjaus ja valvonta olisi toimivinta silloin kun sekä palvelun tuottaja- että valvontataho edustavat samaa organisaatiota. Mitä useamman "johtajan" ja organisaation kautta toimintaa tuotetaan sitä todennäköisempää on laadulliset ongelmat. Ensihoitopalvelun ohjauksessa ja valvonnassa on vallinnut monilla alueilla tähän asti jopa täydellinen epäjärjestys, niin terveyskeskus- kuin sairaanhoitopiiritasollakin. Osasyynä tähän lienee aikaresurssien puute, mutta varmasti ongelmaa on edistänyt myös osaamattomuus ja kokemattomuuskin. Asetuksella ensihoitopalvelusta pyritään korjaamaan myös tämä keskeinen ongelma: 9 §. Johtamisjärjestelmä "Pykälän 1 momentin mukaan sairaanhoitopiirissä tulee olla ensihoitopalvelusta vastaava lääkäri. Ensihoitopalvelusta vastaavan lääkärin tehtäviin kuuluu vastata ensihoitopalvelun kokonaisvaltaisesta suunnittelusta, ohjauksesta ja toiminnan asianmukaisuuden valvonnasta sisäisenä valvontana. Sairaanhoitopiirin ensihoitopalvelusta vastaavan lääkärin tehtävän hoitaminen edellyttää laaja-alaista ensihoitopalvelun osaamista ja kokemusta ja riittäviä ajallisia resursseja. Tehtäväkentän laajuus sairaanhoitopiiritasolla edellyttää käytännössä päätoimista työpanosta. Lääkärillä tulee olla soveltuva lääketieteen erikoisalan koulutus sekä hyvä perehtyneisyys ensihoitolääketieteeseen ja kokemusta ensihoitopalvelun toiminnasta." (http://www.epensihoito.net/attachments/article/130/stm_ensihoito_6_4_2011_asetuksen_perustelut.pdf)
Tärkeää on ymmärtää, että nyt ja tulevaisuudessa ensihoitopalvelusta vastaava lääkäri on se taho joka määrittelee lain puitteissa suuntaviivat palvelun sisällölle. Ensihoitopalvelun vastuulääkäri määrittelee kuka henkilöstöstä toimii milläkin tasolla ja millaisia ensihoitotyön ohjeistuksia noudatetaan. Epäselvyyksiä tästä ensihoitopalvelun vastuulääkärin ohjaavasta ja valvovasta roolista on ilmeisesti ollut joidenkin palvelua tuottavien organisaatioiden johdossa, joissa on lääketieteellisen koulutuksen edustusta. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
2202 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1189 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
564 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
491 Luotu: 28.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1039 Luotu: 24.11.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1044 Luotu: 19.01.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68417 Luotu: 15.02.2024
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12546 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2837 Luotu: 01.12.2024
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
169 Luotu: 26.01.2025
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
72 Luotu: 03.02.2025
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
54 Luotu: 01.02.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101744 Luotu: 27.09.2024
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
140 Luotu: 28.01.2025
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
844 Luotu: 14.01.2025
Emme halua Harjavalta-Nakkila alueelle TUULIVOIMALOITA!
609 Luotu: 21.10.2021
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
262 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
535 Luotu: 13.12.2024
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
270 Luotu: 16.12.2024