Tuen Ahmoon koulun säilyttämistä!

Kommentoitu viesti

Sivusta seurannut

#413

27.05.2015 19:22

Olen seurannut tämän palstan keskustelua sivusta ja taidanpa laittaa tarkasteluni päätelmät nyt julki.

Onhan täällä tosiaan paljon sellaistakin viestiä, joka ei varmasti ole kaikkein rakentavimmasta päästä. Viha, pettymys, kaltoin kohdelluksi tuleminen johtaa usein tällaiseen purkautumiseen.  Se on asia, mikä jokaisen päättävässä tehtävässä olevan tulee osata ottaa vastaan. Oikean päätöksen takana on suoraselkäistä seisoa. Jos kritiikki tuntuu liian kovalta, eikä sitä tunnu kestävän, on ilmeisesti liian heppoisin perustein tehnyt päätöksen, jonka takana onkin liian vaikeaa seistä.  

Ei tällä palstalla kuitenkaan pelkästään Ahmoon koulun kannattajat yksinään ole ääntään korottaneet. Täytyy todeta, ettei lakkauttajaporukkakaan nyt ihan puhtain jauhoin täällä puhu, kuten eivät julkisestikaan. Vitsiä yritetään vääntää kuoppiksen koulusta ja sanotaan, että ahmoolaiset ajaa vain ahmoolaisten etua, että pitäisi ajatella keskustassakin asuvia.

Kun nämä lakkauttajatkin tarkemmin olisivat asiaan perehtyneet, olisivat ymmärtäneet, että Ahmoom koulun kannattajat näyttävät ajaneen suurelta osin juurikin koko Karkkilan etua. Tavoitteena heillä näyttää olleen pitää Karkkila elinvoimaisena ja "myyvänä", veronmaksajia houkuttelevana kaupunkina, jossa on varaa valita eri vaihtoehdoista niin koulun kuin asumisen suhteen, mikä kullekin parhaiten sopii. Se on todellinen valttikortti tässä kilpailutilanteessa. Samalla kun ajoivat jokaisen karkkilalaisen etua, he pyrkivät säästämään lapsilleen arvokkaan kulttuuriperinnön ja mahdollisuuden opiskella kauniissa ja virikkeellisessä luonnonläheisessä ympäristössä sekä ilmeisen turvallisessa ja hyvässä yhteisössä, josta kaikki pitivät.   

Ikävää kuitenkin, ettei Karkkilassa tällaista ole ymmärretty. Näyttää jopa johtaneen siihen, että Karkkila tarvitsee itselleen 100 000€ maksavan imagokonsultin paikkaamaan tätä virhettä minkä menivät tekemään maineelleen. Menetetty maine on merkittävä tulevaisuuden haaste koko kaupungille. Tällaisia päätöksiä ei voi lakaista maton alle tai hiljaisilla hyväksynnöillä korjailla. Maineen menetyksen lisäksi tällaisten lakkautusten jälkeen menetystä tulee vielä monella saralla, jotka eivät osoittaudu todellakaan edulliseksi euroissakaan laskettuna. Tämä ei ole pessimististä ajattelua, vaan todellisiin tilastoihin perustuvaa faktaa. Päättäjillekin tiedoksi, että tilastoja hyvinvoinnista tai sen puutteesta sekä niistä johtuvista kustannuksista löytyy paljon. Tilastoja koulun lakkauttamisesta tulleista säästöistä ei ole juurikaan pystytty osoittamaan. Kertonee paljon.

Karkkila on vuosien saatossa ollut eriskummallisen vaikessa olosuhteissa eriskummallisten päätöstensä johdosta, eikä loppua näytä tulevan nytkään. Harmillista. Optimistisena kuitenkin toivotan Karkkilalle onnea tulavaisuuteen, ehkä vielä jonain päivänä ymmärrätte omaa etuanne. Oppia ikä kaikki, vaikka sitten kantapään kautta.

Vastaukset


Vieras

#414 Re:

2015-05-27 19:31:22

#413: Sivusta seurannut -  

 Tässä on kyllä perää. Hyvin sanottu!


Vieras

#420 Re:

2015-05-28 05:22:19

#413: Sivusta seurannut -  

 olisin voinu itse kirjottaa ton jos osaisin vaan noin hyvin kirjottaa, hyvä juttu!