Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta

Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana

#1401

Varhaisessa vaiheessa alkanut musiikkiin perehtyminen saattaa ohjata ammattiin. Omakohtaisestikin voin sanoa, että lapsena saatu musiikkiin sisälle pääseminen on elämän kaikissa vaiheissa kulkenut mukana iloissa, surussa, tuskissa ja ikävissä.
Tämän päivän lapset ja nuoret tarvitsevat musiikkia tuekseen. Älkää hylätkö heitä!

Sini Peltola (Naantali, 15.12.2024)

#1411

Älkää hyvät ihmiset tehkö lyhytnäköistä päätöstä! Käytännön asiat ovat aina ratkaistavissa, mutta menetettyä hyvää ei saa noin vain takaisin.
Musiikkiluokkien vainoaminen eri kaupungeissa täytyy lopettaa. Jospa vaikka tutustuisitte ensin esim. aivotutkija Minna Huotilaisen tieteelliseen näkemykseen aiheesta - olettaen, että haluatte johtaa tiedolla.

Karoliina Tella (Espoo, 15.12.2024)

#1418

Ajatelkaa lasten etua ja säilyttäkää musiikkiluokat!

Riitta Tikkanen (Espoo, 15.12.2024)

#1419

Musiikkiluokat ja musiikkiharrastus on tärkeä osa nuorten kasvua ja kehitystä ja estää syrjäytymistä, yhdistää nuoria ja lapsia, auttaa maahanmuuttajia integroitumaan yhteisöön, edistää mielenterveyttä ja ennaltaehksee mielenterveysongelmia.

Safira Eno (Parainen, 15.12.2024)

#1428

Musiikki on yksi hyvä polku johdattaa lapsia ja nuoria hyvän harrastuksen pariin.

Kaarinassa on pitkä musiikkiluokkaperinne, joka on saanut myös kansainvälistä tunnustusta.

Pertti Verho (Turku, 15.12.2024)

#1456

Musiikkiluokat ovat tärkeä osa lasten ja nuorten musiikillista suuntautumista, jossa Kaarinassa on pitkät perinteet. Olisi hölmöyttä lopettaa ne.

Jenni Korhonen (Salo, 15.12.2024)

#1462

Päätös on erittäin huono. Eikö oppilaita ole ollenkaan huomioitu suunnitelmissa???

Sirpa Hietarinta (Turku, 15.12.2024)

#1482

Ylilääkäri Seppo Soinilaa lainaten. Hän kertoo miten musiikki vaikuttaa aivojemme hyvinvointiin, parantaa terveyttä, mielialaa ja hoksottimia - ja jopa kuntouttaa.
"Musiikki aktivoi aivoja erityisesti lapsena, mutta vaikutus jatkuu koko ihmisiän. Laulamisen voima on ihmeellinen: musiikilla voidaan virkistää muistia ja kohentaa mielialaa. Musiikilla ja erityisesti laulamisella voidaan tukea kognitiivista ja emotionaalista toimintakykyä.
Musiikin harrastamisen myötä aivotoiminta kehittyy ja aivojen massa jopa kasvaa. Tarkkaavaisuus paranee ja oppiminenkin saattaa helpottua.
Musiikilla voidaan vähentää stressiä, lievittää ahdistuneisuutta, masennusta ja kipua. Musiikilla voidaan palauttaa elimistö ylikierroksilta normaalitilaan.
Musiikki edistää myös kognitiivisia toimintoja, kuten tarkkaavaisuutta, oppimista ja kommunikaatiotaitoja. Musiikki aktivoi myös tunnetiloja säätelevää limbistä järjestelmää.
Musiikki aktivoi koko motorisen järjestelmän liikeaivokuoren ja liikkeiden hienosäätöjärjestelmät."

Kysymys Kaarinan kaupungin päättäjille: Mitä säästöjä mahdollinen musiikkiluokkien lakkauttamispäätös toisi, kun tiedetään musiikin tuomat pitkäaikaiset terveyshyödyt?

Marla Mäkelä-Jyrinoja (Vantaa, 15.12.2024)

#1493

Ehdottomasti musiikkiluokat säilytettävä Hovirinnan koulussa!

Leena Leinonen (Kaarina, 15.12.2024)

#1497

Valkeavuoren musiikkiluokat ovat olleet hyviä yhteistyökumppaneita tilaisuuksissamme Kaarinan seurakunnassa. Yhteistyö on monipuolista ja toimivaa. Musiikkiluokkien lapset ovat saaneet tilaisuuksissamme.esiintymiskokemusta ja luokat ovat voineet pitää myös omia konsertteja tiloissamme.
Olemme saaneet iloita ja nauttia musiikkiluokkien tekemästä ohjelmasta vuosikymmenien ajan. Upea työ pitää huomioida jatkossakin.
Musikkiluokkien toiminta on turvattava päätöksenteossa siten, että se voi jatkua nykyisellä paikallaan Valkeavuoressa.

Jaana Engström (Turku, 15.12.2024)

#1512

Ajatelkaa tässä valmiissa maailmassa ja kuunnelkaa myös lapsia sekä heidän unelmiaan empaattisesti läsnä olevina ” aikuisina”. Älkää aina sen säästön ” oman taskun kautta ” ajattelijoina , olette aikanaan itsekin olleet lapsia ja haaveita sekä unelmia oli varmasti teilläkin . AJATELKAA !!! Älkää pistäkö sitä samaa kiertämään jota teiltä aikanaan lapsuudestanna ehkä vietiin saatikka tuhottiin .

Ari Duldin (Turku, 15.12.2024)

#1527

Kyllä pitää musiikki luokat säilyttää kaarinassa

Hanna Hopponen (Kaarina, 15.12.2024)

#1529

Itselleni vuodet musiikkiluokalla olivat kasvattavia ja opettivat paljon mm. luovuudesta, rohkeudesta ja esiintymisen taidoista. Musiikkiluokkalaisuus tuo lasten ja nuorten elämään ainutlaatuista ja turvallista yhteisöllisyyttä, sekä upeita mahdollisuuksia, jonka takia mielestäni on tärkeää, että musiikkiluokkien rooli säilyisi entisellään!

Heljä-Viivi Unkila (Jyväskylä, 15.12.2024)

#1540

Tyttäreni oli Kaarinassa musiikkiluokilla ja se oli hänelle monella tapaa kehittävää. Tässä yhteiskunta menee taaksepäin, jos nämä lopetetaan. Päinvastoin musiikkia ja taidetta tulisi lisätä kouluissa kansamme sivistämiseksi. Olisi tärkeää mielenterveydelle ja kognitiiviselle kehitykselle. Lopettamispäätös eriarvoistaa lapsia. Kaikilla ei ole varaa harrastaa musiikkia ja siksi musiikkiluokka tarjoaa edullisen mahdollisuuden.

Kaisa Unkila (Kuopio, 15.12.2024)

#1557

Musiikki on valtava voimavara.
On tärkeää, että kuntalaiset, nuoret ja vanhat pääsevät toteuttamaan itseään ja kehittämään osaamistaan.
Älkää poistako hyvää.

Esa Anttila (Pori, 15.12.2024)

#1558

Musiikkiluokkien konsertti 15.12.2024 oli loistava osoitus siitä, miten korkeatasoinen musiikki yhdistää kaikkia asukkaita lapsista vanhuksiin saakka, ylläpitää yhteisöllisyyttä ja antaa lapsille koko elämän läpi kestäviä kokemuksia ja esiintymisvalmiuksia. Kiitos opettajille, lapsille ja muille järjestäjille ponnistuksesta!

Jouni Issakainen (Turku, 15.12.2024)

#1563

Väärä paikka säästää.

Akseli Klutas (Seinäjoki, 15.12.2024)

#1576

Erityisluokkatoiminta ei ole keltään pois. On mahtava asia, että erityisiä taitoja pystytään opettamaan kohdennetusti. Aikuisina nämä lapset jakavat koulu osaamistaan muille ihan eri tavalla kuin jos tällaista luokka toimintaa ei olisi.
On ollut pitkä tie päästä musiikkiluokkatoiminnassa tähän pisteeseen. Jos se nyt lopetetaan, sitä ei hetkessä luoda uudelleen.
Loppupeleissä tämä on pois kaikilta suomalaisilta.

Ritva Pyylampi (Uusikaupunki, 15.12.2024)

#1593

Musaluokkien lopettamisesta tulevat säästöt lienevät minimaaliset. Hyödyt ovat mittaamattomat ja jatkossa nyt tehty säästö tulee myös helposti murenemaan, kun kulttuurisäästöt lisäävät ihmisten pahaa oloa. Myös imagotappio olisi kunnallenne merkittävä.

Tuomas Yläkorhola (Kuopio, 15.12.2024)