Tornion ensihoito- ja sairaankuljetusten laatu on säilytettävä
jänishousu |
/ #1197 Re: Re: Re: Re:19.04.2012 16:31#1196: arabi ahab - Re: Re: Re: Matti ja Juha ovat näitä faktoja täällä useaan kertaan jo kertoneetkin, eivätkä varmaan enää jokaiseen pyyntöön viitsi niitä uudelleen esittää. Esimerkiksi Matin viesti #13 ja Juhan viesti #36 sisältävät hyvää tietoa asiasta. Etsin tähän nyt muutamia esimerkkejä. Pitkään harkitsin alanko näitä enää kaivamaan, mutta menköön nyt tämän kerran. Jos tämä ei riitä, niin lue sivut 1-40 tältä palstalta - etsi faktoja äläkä usko kaikkea;) Eli mitä olisi voitu tehdä toisin: Nykyisen lain perusteella ei ollut pakko kilpailuttaa vaan olisi voitu hoitaa omana toimintana. Kuten esim. viestissä #13 lukee, tästä tehtiin myös aloite ennen kuin soster päätti kilpailutuksesta. Aloite ei kuitenkaan päätynyt sosterin käsittelyyn ajoissa, sillä Palosaari - sosterin puheenjohtaja ja kilpailutustyöryhmän jäsen - ohjasi viemään hänen lautakuntansa toimivaltaan kuuluvan aloitteen kaupunginhallitukselle. Sieltä Pelttari - KH:n ja kilpailutusta valmistelleen työryhmän puheenjohtaja - palautti aloitteen sosteriin, mutta kilpailutuksesta päättävä kokous oli jo ehditty pitää. Liekö aloite tullut kilpailutuksesta päättäneessä kokouksessa esille, kun molemmat em henkilöt olivat siellä läsnä? Kilpailutuksessa olisi voitu käyttää ulkopuolisia ensihoidon ammattilaisia asiantuntijoina. Näin ei kuitenkaan tehty. Omien sanojensa mukaan (#108) Juha jopa esitti Palosaarelle puolueettoman asiantuntijan käyttämistä suunnittelutyössä, mutta tämä torjui ajatuksen. Henkilökunnan työkokemusvaatimus olisi voitu kirjata MG:n kanssa tehtyyn sopimukseen. Näin ei kuitenkaan tehty eikä kokemusta ja koulutusta myöskään pisteytetty kilpailutuksessa. MG:n kanssa tehtyyn sopimukseen olisi voitu kirjata sakko sopimusrikkomuksista. Tarvetta tälle olisi ollut heti toiminnan ensimmäisenä päivänä lähtien (esim. viesti #513).
Torniolaisten edunvalvonnasta: Jokaisella on oikeus mielipiteeseensä, mutta aina ei silti jaksa ymmärtää. Toki jotkut saattavat kirjoitella tänne aivan huvikseen muita vedättääkseen. Minulle ylipitkien työvuorojen käsittely osoitti karulla tavallaan kuinka vaikeaa päätöksentekijöille oli tunnustaa omat virheensä. Tuon tapauksen vuoksi olen vahvasti eri mieltä toiminan laadukkuudesta. Tässä vielä lyhennelmä, tarkemmin asiata voi lukea sivuilta 25-28. Matti kirjelmöi sopimusrikkomuksista sosterille 16.1.2011, minkä jälkeen kaupunginhallitus Kapraalin aloitteesta pyysi sosteria selvittämään asian. Soster pyysikin toimintaa valvovalta vastuulääkäriltä lausuntoa asiasta. Tässä lausunnossa (paitsi että totesi tapahtuneet sopimusrikkomukset) vastuulääkäri kirjoitti jopa 72 h kestäneistä työvuoroista: "Olen ilmaissut Med Groupille huoleni ylipitkistä vuoroista, mielestäni ne vaarantavat potilasturvallisuutta. ... Ylipitkät vuorot ovat ehdottomasti ongelma." Perusturvajohtaja Norrkniivilän ehdotuksesta soster merkitsi asian tiedoksi (soster 8.2.2011). Todettakoon vielä, että tilanne ei ollut kunnossa aluehallintoviraston tarkastuksessa 3.3.2011, mutta ilmeisesti sen jälkeen asia on korjaantunut (ketähän tästäkin saamme kiittää...). Viestini kannalta ei kuitenkaan ole olennaista tuliko asia kuntoon, vaan miten soster ja perusturvajohtaja toimivat. Tämäkö oli sitä kehumaanne torniolaisten etujen valvontaa? Otetaanpa vielä pari kertaa uusiksi kaiken varalta, nyt Outin ja Ilkan sanoin. #679 Outi Keinänen: "Valtuustolle annettiin perusturvajohtajan toimesta selitys siitä, että vastuulääkärillä on valvontavastuu ja asia on siten hoidossa ja voimme olla turvallisin mielin. Nyt kun vastuulääkäri on valvonnassaan havainnut ja vahvistanut lautakunnalle sekä esimiehelleen, esityslistan liitteenä olleet, sopimusrikkomukset, niin ei sitä voi vain merkitä minun mielestäni tiedoksi. Jos potilasturvallisuuden vaarantumista epäillään vastuulääkärin toimesta näin vahvasti, niin se ei ole mielestäni pelkkä tiedoksi asia!!! Nyt alkaa olla kyse virkavastuusta ja sen toteutumisesta." #683 Ilkka Kapraali: "Outin sanoja lainatakseni myöskään minulla ei ole kanttia ottaa vastuuta vastuulääkärin toteamasta potilasturvallisuuden vaarantumisesta. Siksipä en varmasti tule hyväksymään asiassa päätöslauselmaa 'merkitään tiedoksi'."
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
1958 Luotu: 03.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1188 Luotu: 21.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
527 Luotu: 31.01.2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
488 Luotu: 28.01.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1044 Luotu: 19.01.2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1035 Luotu: 24.11.2024
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68416 Luotu: 15.02.2024
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12543 Luotu: 25.08.2023
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2837 Luotu: 01.12.2024
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
72 Luotu: 03.02.2025
Päiväkoti Karvikan toiminnan tulee jatkua
139 Luotu: 28.01.2025
Uitonrannan/Rantalaurilan tontti säilytettävä Keminmaan kunnan omistuksessa ja siitä on kehitettävä kaikkia kuntalaisia palvelevaksi virkistysalueeksi
161 Luotu: 26.01.2025
Helsingin kantakaupungin veneiden talvisäilytyspaikat turvattava
44 Luotu: 01.02.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101740 Luotu: 27.09.2024
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
844 Luotu: 14.01.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
535 Luotu: 13.12.2024
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
262 Luotu: 14.01.2025
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16595 Luotu: 31.12.2012
Nuorisotyöntekijä Karttulaan
250 Luotu: 23.01.2025
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
270 Luotu: 16.12.2024