VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
2 x KKK |
/ #487 Re: Maalaistollot voisivat muuttaa turvareservaattiin29.12.2011 13:21#451: Sativa - Maalaistollot voisivat muuttaa turvareservaattiin Tää on taas varmaan näitä trolleja, mutta susien puolustajien ainoat puolustukset ovat: susi on hieno eläin, ei saa tappaa ketään (lihaa saa kaupasta) ja susi kuuluu Suomen luontoon. Eivät oikein ole kestäviä puolustuksia... Susi on hieno eläin? Kauneus on katsojan silmissä... Jos vain tuolla perusteella valitaan kuka saa elää ja kuka ei, niin tulee kyllä nyt se Hitleri mieleen. Just se, keneksi meitä metsästäjiä tai muita susikannan harvennusta haluavia syytetään. Eikö metsäpeura ole hieno eläin? Eivätkö esim. suomalaiset ikivanhat koirarotujen edustajat ole hienoja eläimiä? Susikannan näin kasvaessa, olen alkanut nyt miettimään, josko vien koiriani enää ensi syksynä jahtiin ollenkaan. Hirvet eivät siellä pysähdy haukkuun, ei likimainkaan, ovat äärettömän arkoja. Missäköhän syy...? Ilmeisesti susi-ihannoijia ei kiinnosta tippaakaan, että uhanalainen Karjalankarhukoira-rotu(kin) voi jäädä vaille kahta meidän lupaavaa koiraa. Puhumattakaan siitä, että ovat rakkaita perheenjäseniä, joita susille en aio syöttää. Sydän syrjällään vahdin koiria, jotka ovat aitauksessaan. Susi tulee korkeidenkin aitojen yli! Ei saa tappaa ketään? Supeja yms. kuitenkin saisi luonnossa villisti temmeltää? Se ei ole Suomen alkuperäistä eläimistöä ja supikin aiheuttaa valtavaa tuhoa levittäytyessään maassamme. Mitä siitä, niinkö? Pikkulinnuista niin väliä! Muut eläimet saavat kärsiä vaikka kuinka, kunhan susia ei satuteta. Outoa logiikkaa! Tai ei outoa, jos kommentti kerran tulee ei-eläintenystävän suusta. Lihaa saa kaupasta? Miten stressi-possun liha on eettisempää ja parempaa kuin esim. elämänsä vapaana eläneen hirven? Susi kuuluu Suomen luontoon? Meidän piha esimerkiksi ei ole "luontoa". Se on meidän reviiriä ja sinne sudella ei ole mitään asiaa! Maailmassa on ihmisiä ihan samalla oikeudella kuin susiakin. Evoluutio on ihmiset tänne saanut aikaan ja me olemme levittäytyneet tänne sen verran mikä lajillemme on ominaista ja miten on ominaista. Lajillemme ei ole ominaista asua ahtaasti kerrostaloissa. Asukoon ken tahtoo ja miten tahtoo, toki. Se, joka on eri mieltä, niin vetäköön itsensä sitten logiikkansa mukaisesti jojoon, koska kerran pelkästään olemassaolollaan vaikuttaa luontoon haitallisesti ja susihan on kerran se tärkeämpi kuin ihminen. Niin, ja jos sudet kerran saisivat toteuttaa luontoaan, niin miksei sitten ihmisetkin? MIKSI susi olisi tärkeämpi kuin ihminen? Kuten sanoin, teen koirieni suhteen jonkun ratkaisun syksyyn mennessä. Ehkä koiransa jättävät sitten kotiin monet muutkin. Vastuun saavat sitten kantaa nyt tai vuosikymmenen päästä ne, jotka tämän tilanteen ovat aikaansaaneet. Turha tulla sitten itkemään maailman epäoikeudenmukaisuutta. |
|
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025