minttusuklaa takaisin alkoon
Jotkut saattavat vielä muistaa abbedissa Päivi Räsäsen vuosien takaisen edeltäjän ja ilmeisen esikuvan, Kristillisten Supersankarin Toimi Kankaanniemen. Niille onnellisille joille nimi ei sano mitään, kerrottakoon että juuri hän sai poistettua Alkon hyllyistä mm. Salmiakkikossun ja oman suosikkini, mestarillisen "Minttu-Suklaa"-viinin, tuon läpikuultavan, smaragdinvihreän, raikkaanmakuisen ja juuri sopivan tilavuusprosentin omaavan väkevän viinin! Perusteenaan juomien poistolle Toimi käytti yhtä vedenpitäviä argumentteja kuin Päivi Räsänen tällähetkellä baarien aukioloajoista. Toimi Kankaanniemen mielestä juoma oli LIIAN HYVÄÄ, joten se oli juuri sen vuoksi eritoten myös teinien, elikkä alaikäisten suosiossa. Toimin mielestä saisi ilmeisesti myydä vain pahanmakuista alkoholia, ymmärtämättä sitä tosiasiaa että viina myy jokatapauksessa. Noh, eiväthän teinit tyhmiä ole...eli tilannehan johti vain siihen että juniorit alkoivat blandaamaan raakaa viinaa erilaisten namilimujen kanssa...ja taas saatiin herkutella hyvänmakuisella alkoholilla! Kuten kaikki tiedämme, salmiakkikossu on saatu takaisin alkoihin jo vuosia sitten, lisäksi sen rinnalle on tullut runsaasti myös muita "karkkiviinoja", jopa toffeenmakuisia...ja teinit eivät juo yhtään sen enempää alkoholia kuin Kankaanniemen "kokeellisen kauden" aikana, käyttö on ehkä jopa vähentynyt tai ainakin muuttunut hillitympään tyylilajiin! Pyhä tarkoitukseni on siis saada tuo jalo juoma, vahvojen juomasekoitusten Immelman, takaisin kaiken kansan makusteltavaksi!!!
Laittakaa nimeä adressiin, kaikki te, joiden mielestä vanha kunnon MINTTU-SUKLAA on vihdoinkin saatava takaisin Alkon myyntilistalle...mielummin jo ennen kesää ; )
Nimim: "mintunmakuista kesää odotellen" : )
Juha Leppänen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1344 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
821 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1222 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
496 Luotu: 11.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
405 Luotu: 14.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
398 Luotu: 07.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21287 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1021 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
240 Luotu: 07.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
233 Luotu: 11.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
228 Luotu: 16.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
221 Luotu: 12.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
189 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
170 Luotu: 14.09.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
210 Luotu: 22.07.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
151 Luotu: 15.09.2025