Suomen HALLITUKSEN pyydettävä anteeksi Israelilta!
Kommentoitu viesti
Perhesurmat |
#2979 Re: Re: Re: Räsänen perhesurmista: Mitä tässä yhteiskunnassa on vialla?20.06.2012 02:50#2978: Perhesurmat - Re: Re: Räsänen perhesurmista: Mitä tässä yhteiskunnassa on vialla?
Naapurit järkyttyivät Pomarkun ampumisesta: Perhe oli todella mukavaPomarkussa Lavian rajalla tapahtuneet ampumiset ovat järkyttäneet naapureita. - Perhe oli todella mukava enkä olisi ikinä uskonut tällaista. Olimme paljon tekemisissä keskenämme ja tapasimme viikoittain, kertoo Lavian puolella asuva Tauno Väkeväinen. - Perheen kolme tyttöä kävivät meillä kylässä usein, he olivat aina iloisia ja hyväntuulisia, hän jatkaa. - Ammuttu mies oli maanviljelijä, mutta kävi välillä Taunon veljenpojan yrityksessä töissä. Siellä työskentelee myös poikamme, joka oli menehtyneen kanssa hyviä kavereita. Poikamme joutui lähtemään töistä kesken päivän, koska hän järkyttyi tapahtumasta niin paljon, kertoo Anja Väkeväinen. Poika oli Väkeväisten mukaan ollut pienenä hoidossa perheessä, menehtyneen isän vanhemmilla. Vanhemmat asuvat samassa pihapiirissä, jossa ampuminen tapahtui. Tauno Väkeväisen veli Väinö Väkeväinen asuu myös naapurissa. Hän tunsi niin ikään perheen. - Kuolleen isän isä oli työkaverini firmassani, joten tunsin hänet erityisen hyvin. Menehtynyt mies oli hyvä tuttu lapsiemme kanssa etenkin silloin kun lapset olivat pieniä. Perhe on lähettänyt meille aina valokuvia perheen lapsista, Väinö Väkeväinen kuvailee. - Järkytys on ollut kova, mistään tällaisesta ei ole ollut merkkejä. Huomasimme vain, että ambulansseja ja poliiseja pyöri naapurissa, tämä tuli meille täysin yllätyksenä. |
Vastaukset
Vieras |
#2980 Re: Re: Re: Re: Räsänen perhesurmista: Mitä tässä yhteiskunnassa on vialla?2012-06-20 02:52:17#2979: Perhesurmat - Re: Re: Re: Räsänen perhesurmista: Mitä tässä yhteiskunnassa on vialla?
Luoteissatakuntalaisen Pomarkun kunnan asukkaat ovat järkyttyneet eilen illalla julki tulleesta perhesumasta. Kunnanjohtaja Eero Mattsson kertoi aamupäivällä MTV3 Uutisille, että kriisi koskettaa kaikkia kuntalaisia. – Tämä on ollut suuri sokki ja järkytys meille kaikille. Pomarkku on niin pieni kunta, että uutinen koskettaa kaikkia. Noin 2 500 asukkaan kunta järjestää yhdessä seurakunnan kanssa iltayhdeksältä Pomarkun kirkossa hiljentymistilaisuuden. Keskustelua ja henkistä tukea tarjoaa myös Satakunnan keskussairaalassa toimiva kriisiryhmä, jonka yhteystiedot löytyvät Pomarkun kunnan verkkosivuilta. – Kouluthan ovat nyt lomalla, mutta päiväkodissa esimiehet antavat tarvittavaa tukea henkilöstölle, kertoo kunnanjohtaja Eero Mattsson. Satakunnan poliisi löysi miehen ja hänen kolme lastaan ampumalla surmattuina eilen illalla Pomarkussa. Kaikki lapset olivat alle kouluikäisiä. Poliisi vahvistaa, että ensitiedot viittaavat perhesurmaan.
http://img.mtv3.fi/default/img/ikoni_www.gif... Pomarkun kunta |
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Maantien 468 peruskorjaus
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1460 Luotu: 07.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
863 Luotu: 14.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
858 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1228 Luotu: 19.04.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
628 Luotu: 11.09.2025
Venetankkausasema Ristiinaan
542 Luotu: 20.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
472 Luotu: 16.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
404 Luotu: 07.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
296 Luotu: 22.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21307 Luotu: 20.03.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
256 Luotu: 11.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1023 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
241 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
222 Luotu: 12.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
205 Luotu: 15.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
192 Luotu: 28.08.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
177 Luotu: 14.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025