Koirakuiskaaja Cesar Millan pois TV:stä
Kommentoitu viesti
yhteensä 9 koiraa |
#566 Re: Cesar Millan23.12.2011 10:23#2: Marja-Liisa Vikholm - Cesar Millan ÄLKÄÄ ALLEKIRJOITTAKO!!! Olen täysin samaa mieltä kanssasi Marja-Liisa. Tämä adressi on typerintä, mitä olen kuullut. Mielentila (oma ja koiran) ja laumanjohtajuus ovat avainsanoja, ne pitää ensin saada kondikseen, sitten vasta koiralle menee oppi perille. Olen antanut kolmelle "ongelmakoiralle" kodin, ensimmäiselle 80-luvulla, joten tiedän, mistä puhun. Kaikki koirat, ulkonäöstä riippumatta ovat geneettisesti niitä samoja susia. Laumaeläimiä. Yksi koira kahdeksasta on johtajakoira, muut haluavat elää vahvan, luotettavan johtajan laumassa. Koira, joka ei ole luonnostaan johtajakoira, on hyvin onneton joutuessaan laumanjohtajaksi vasointahtoaan. Rähisee kaikille, koska luulee, että sen on puolustettava ihmistä ja koko perhettä koko maailmaa vastaan. Yhtään koiraa en ole koskaan lyönyt, kaksi kertaa olen joutunut selättämään koiran, joka on yrittänyt hyökätä kimppuuni. Siis haastoi minut kisaan laumanjohtajuudesta (en tietenkään halunnut luopua johtajuudestani).Etenkin nuoret koirat haastavat vanhan johtajan, sitä sanotaan luonnon kiertokuluksi. Stillwell käyttää isolta osin samoja metodeita, ohjelma on vaan tehty enemmän koulutuspainotteisesti. Aina sekin ohjelma kuitenkin alkaa siillä, että Vicktoria ottaa paikkansa lauman johtajana.
Katsokaa niitä ohjelmia ennenkuin arvostelette metodeita täydellisen tietämättömyyden antamalla täydellisellä varmuudella.
|
Vastaukset
Outi Aronen |
#567 Re: Re: Cesar Millan2011-12-23 11:12:40#566: yhteensä 9 koiraa - Re: Cesar Millan Yes. Satutteko tietämään, että kuri ja pahoinpitely ovat kaksi aivan eri asiaa? Jos ne menevät sekaisin, ei siitä mitään hyvää seuraa. Vain kultainen noutaja alistuu yleensä aina ihmisen johdettavaksi. Ns. pehmeä rotu. Molemmat käyttävät koulutuksessaan bodylockingia ja bodylanguagea. Eli kropalla estämistä ja kehon kieltä. Korvaavat hyvin sanat, ihmisellä ja koiralla kun ei luonnostaan ole yhteistä kieltä. Koira kyllä oppii ihmisenkieltä, suomea englantia tai vaikka ranskaa, ihan sama, mutta se on opetettava ensin. Bodylanguage on molemmille ymmärrettävää ja hiljaisempaa, karjuminen kun ei auta, menee vain oma naama pilalle. |
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1463 Luotu: 07.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
870 Luotu: 14.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
859 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1228 Luotu: 19.04.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
629 Luotu: 11.09.2025
Venetankkausasema Ristiinaan
542 Luotu: 20.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
474 Luotu: 16.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
404 Luotu: 07.09.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
366 Luotu: 22.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
256 Luotu: 11.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21307 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1023 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
241 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
222 Luotu: 12.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
205 Luotu: 15.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
192 Luotu: 28.08.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
177 Luotu: 14.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025