Vaadimme vuonna 2007 väärinperustein huostaanotetun, Joona Markus Mikael Leppäniemen palauttamista k
Kommentoitu viesti
Pirkko Leskinen Sipoo |
#24 Syyttömyysolettama perusoikeuksia26.08.2010 12:13Jos kotona asuvasta vammaisesta ja kotona lomalla olleesta vammaisesta löytyy pienikin mustelma, omainen leimataan heti syylliseksi, tehdään rikosilmoitus, määrätään tapaamiskielto tai lapsen kohdalla huostaanotto, kuten Joonan kohdalla. Jos vammaiselle tulee mustelma (lapselle tai aikuiselle) hoitokodissa, perhekodissa tai muualla yhteiskunnan hoidossa, sen katsotaan syntyneen pakkokeinoja käytettäessä. jotka sallii edelleen kehitysvammaisten erityishuollosta annetun lain 42 §, erityishuollossa olevaan saadaan soveltaa pakkoa vain siinä määrin kuin erityishuollon toteuttaminen tai toisen turvallisuus välttämättä vaatii, Kehitysvammahuollon toteuttaminen pitää sitten sisällään kaiken mahdollisen. Pakko käytettäessä, kiinni pitäessä, sitomisessa jne tulee aina ruhkeita ja mustelmia. rapatessa roiskuu.... Eduskunnan olikeusasiamies on kiinnittänyt jo 4 kertaa huomiota kehitysvammaisten pakon ja itsemääräämiusoikeuden säätelyyn tuloksetta. Suomi ei ole voinut ratifiopida YK:n vammaisten oikeuksia koskevaa sopimusta, koska pakkokeinolainsäädäntömme ei ole kehitysvammaisten kohdalla ajantasalla. Syyttömyysolettama on keskeisiä ihmisoikeuksia, Rikoksesta epäiltyä on pidettävä syyttömänä, kunnes syyllisyys tai syyttömyys on laillisesti todettu. Vaikka olisikin saanut syyttämättäjättämispäätöksen ihmiselle jää ikuinen syyllisyyden leima... Kuten Joonankin kohdalla, tämä syyllisyysleima, vaikka syyttömäksi todettiin, vaikuttaa kaiken takana ja estää huostaanoton purun nyt vain eri perusteilla. Eräälltä isoäidiltä vietiin kehitysvammaisen, puhumattoman autistisen aikuisen lapsenlapsen tapaamisoikeus, juuri tällaisen perättömän ilmiannon perusteella ja vaikka hän sai syyttämättäjättämispäätöksen. Prosessin aikana isoäidiltä vietiin edunavalvojuus ja nyt edunvalvoja vedoten pojan itsemääräämisoikeuteen, kieltää pojalta kaikki tapaamiset omaisten ja entisten ystävien kanssa, jopa 97 v isomummo "heitetiin ulos" kun hän yritti tulla hoitokotiin poikaa tapaamaan, puhumaton poika näki tilanteen, mitä mahtaa ajatella. Näiden kehitysvammaisiin kohdistuneiden vääryyksien ja ihmisoikeusloukkausten estämiseksi olemme perustaneet kansanliikkeen kehitysvammaisten ihmisoikeuksien puolesta, olimme keväällä eduskunnassa, elokuussa oikeusministeriösää ja lokakuussa menenne ministeri Rehulan puheille. Täällä adressit comissa on adressi myös tämän kehitysvammaisen pojan ja isoäidin tapaamisten puolesta
Pirkko Leskien leskinen.pirkko@gmail.com
|
Vastaukset
Vieras |
#40 Re: Syyttömyysolettama perusoikeuksia2010-11-03 23:16:58#24: Pirkko Leskinen - Syyttömyysolettama perusoikeuksia Omakohtaisten(kin) havaintojen perusteella on pakko todeta, että Suomen lainsäädännössä on huostaanottojen (lapset) ja pakkohoitojen (nuoret/aikuiset) kohdalla paha aukko: sosiaalitoimi ja terveydenhuolto voi tietosuojaan vedoten kieltää suvereenisti virheensä, eikä millään ulkopuolisella taholla ole käytännössä keinoja murtaa tätä muuria. Korppi ei korpin silmää noki. Jos tekee valituksen niin mistä löydät pienessä Suomessa lääkärin/psykiatrin, joka asettuu virkaveljeään vastaan, tässä on koko ongelman perussyy. Lainsäädännön tasolla pitäisi löytää sellainen menettely, jossa omainen tai asianosainen voisi vaatia jo heti erimielisyyksien alkuvaiheessa suullista käsittelyä, johon hän voisi tuoda mukaansa haluamiaan todistajia/asiantuntijoita. Lisäksi tietosuojalakia pitää muuttaa siten, että omainen/asianosainen voisi vaatia suljetussa käsittelyssä viranomaisia kertomaan ne syyt, joilla he toimenpiteitään perustelevat, tietosuojaan vetoaminen on nimittäin erittäin tehokas tapa antaa ymmärtää, että "tiedän asioita, mutta en voi niistä kertoa..." Kannustan sinua ja kansanliikettä jatkamaan työtä sen puolesta, että lainsäädäntöä saataisiin muutetuksi yleensä huostaanottojen ja pakkohoitokäytäntöjen osalta, sekä kehitysvammaisten, että myös yleensä kaikkien kansalaisten osalta (ismo.isoheiniemi@gmail.com/0400708744) |
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Maantien 468 peruskorjaus
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1460 Luotu: 07.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
863 Luotu: 14.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
858 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1228 Luotu: 19.04.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
628 Luotu: 11.09.2025
Venetankkausasema Ristiinaan
542 Luotu: 20.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
472 Luotu: 16.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
404 Luotu: 07.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
290 Luotu: 22.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21307 Luotu: 20.03.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
256 Luotu: 11.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1023 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
241 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
222 Luotu: 12.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
205 Luotu: 15.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
192 Luotu: 28.08.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
177 Luotu: 14.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025