Suomen lopetettava asekauppa Israelin kanssa
Suomen ja Israelin käymä asekauppa on nousemassa keskeiseksi ulkopoliittiseksi puheenaiheeksi Suomessa. Merkittävien EU-maiden, kuten Ison-Britannian ja Espanjan, tai pohjoismaiden kuten Norjan ja Ruotsin, uudelleenarvioidessa ja katkaistessa kauppasuhteitaan Israelin aseteollisuuteen ovat Suomen hallitus ja puolustusministeriö valinneet päinvastaisen lähestymistavan.
Vuosina 2004-2007 Suomi oli toiseksi merkittävin ohjusteknologian viejä Israeliin. Suomen vienti on ristiriidassa EU:n Ministerineuvoston laatiman aseviennin käytännesäännön kanssa. Käytännesääntö kieltää aseviennin maihin, jotka syyllistyvät YK:n mukaan ihmisoikeusrikkomuksiin, tai joissa aseita saatetaan käyttää sisäisiin sortotoimiin (sopimuksen englanninkielisessä versiossa "internal repression").
Suomen asevienti on kuitenkin vain murto-osa Israelin kanssa käydystä asekaupasta. Suomi on hankkinut vuodesta 1999 lähtien israelilaisia aseita yli 152 miljoonalla eurolla. Suomi on kauppapoliittisilla valinnoillaan tukenut tuntuvasti Israelin aseteollisuuden suurimpia yhtiöitä, mikä edesauttaa Israelin valtion ja palestiinalaisten välisen konfliktin jatkumista.
Me, adressin allekirjoittaneet, emme hyväksy puolustusministeriön Suomen kansalaisten verorahoilla maksamia materiaalihankintoja Israelin aseyhtiöiltä. Vaadimme Suomen ja Israelin välisen asekaupan ja sotilaallisen yhteistyön välitöntä lakkauttamista.
Taustamateriaalia:
Taloussanomien artikkeli: Järjestö: Suomi tukee asekaupoilla Israelin sotarikoksia (http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2010/04/01/jarjesto-suomi-tukee-asekaupoilla-israelin-sotarikoksia/20104627/12)
- - -
ICAHD Finlandin tutkimus Elbit Systemsistä, Rafael Advanced Defence Systemsistä ja Suomen kytköksistä kyseisiin yhtiöihin: Suomen ja Israelin vaiettu asekauppa (http://icahd.fi/?page_id=904)
- - -
Safer Globe Finland -järjestön taustapaperi: Suomen ja Israelin asekauppa (http://www.saferglobe.fi/index.php/mita-teemme/taustapaperit/)
- - -
An op-ed by ICAHD Finland on the Finnish-Israeli military trade and EU provisions: Finnish-Israeli arms trade flouts EU regulations (http://icahd.fi/?page_id=119)
- - -
ICAHD Finlandin Bruno Jäntin kirjoittama Avoin kirje Anni Sinnemäelle (http://icahd.fi/?page_id=114)
ICAHD Finland Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin.Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme poistaneet allekirjoittajien henkilökohtaiset tiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1786 Luotu: 10.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
19931 Luotu: 20.03.2025
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
419 Luotu: 09.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
152 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
150 Luotu: 13.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
135 Luotu: 13.04.2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
226 Luotu: 09.04.2025
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
8217 Luotu: 05.02.2025
Pikku-Neulamäen metsä säästettävä rakentamiselta
2843 Luotu: 05.05.2024
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
111 Luotu: 09.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
403 Luotu: 01.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
582 Luotu: 22.03.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
572 Luotu: 13.03.2025
Vetoomus lohen puolesta
51 Luotu: 12.04.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
947 Luotu: 13.12.2024
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
107 Luotu: 06.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11237 Luotu: 03.02.2025
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
1817 Luotu: 18.03.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2281 Luotu: 15.07.2023
Prisma Koivukylään!
173 Luotu: 10.04.2024